TurkmenStudents.com
 
سال 1395
سال 1395
کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
فهرست
تبلیغاتتبلیغات متنی ویژه

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و فوق تخصص اندویورولوژی و لاپاراسکوپی پیشرفته


دارالترجمه رسمي قاضي (314تهران)
با مدیریت: ملاعاشور قاضی، مترجم رسمی زبان آلمانی و مترجم خبره زبان ترکمنی - قوه فضائیه
 88916906 - 021


انتشارات بشارت فر
با مدیریت: رجب محمد بشارت فر، ناشر کتب های اجتماعی و خانواده، مبتکر طرح های جدید کارت عروسی

شماره تماس: 09112761521ارائه دهنده محصولات دانلودی( مقاله، پروژه، جزوه و کتاب و ... )


تبلیغات متنی شما در اینجا
ماهیانه 25 هزار تومان، نمایش در تمامی صفحات سایت
 

تبلیغات

اخبار علمي : آيا ريزش مو و طاسي سر در مردان درمان دارد؟
فرستنده m_saeed در تاريخ 2006/11/4 20:40:00 (17238 بار خوانده شده)

بسياري از مردان جوان از ريزش موي سر رنج مي‌برند و گاهي مي‌توان گفت كه بسياري از آنان از طاسي وحشت دارند. اگرچه شيوع طاسي در مردان در حدي بالاست كه مانند ساير مشخصات چهره به طور ژنتيك منتقل مي‌شود وليكن تمايل روز افزون افراد مخصوصا جوانان به ظاهر زيبا آنان را مكررا روانه پزشك و يا يافتن راه حلهاي گاها غير معقول براي رفع اين مشكل مي‌كند.

دكتر فرانك احساني متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در اين مورد توضيح داد: ريزش مو در مردان علل مختلفي دارد. اين ريزش مو مي‌تواند به صورت تكه‌اي در ناحيه‌اي از سر، موي ريش يا ابرو و بدن ايجاد شود كه در اين حالت بيماري خاصي به نام ريزش موي منطقه‌اي، مطرح است. علل عمومي ديگر مانند سوء تغذيه‌ها، بيماري‌هاي هورموني، بيماريهاي غفوني تب دار و شديد، اعمال جراحي، تصادفات و استرس‌هاي شديد نيز مي‌تواند فرد را دچار ريزش موي عمومي و موقت كند كه در اصطلاح علمي به آن تلوژن افلوويوم گوييم.وي در ادامه افزود: ولي آنچه عموم مردان از آن رنج مي‌برند بيماري ريزش موي آندرژنتيك است كه سبب نازك شدن و ريزش موي تدريجي مي‌شود.

اين اتفاق معمولا از محل رويش مو در طرفين پيشاني شروع مي‌شود و به تدريج به منطقه‌اي از طاسي كه در محل فوقاني و مركزي جمجمه ايجاد شده پيوند مي‌يابد و در موارد شديد موي تمام منطقه فوقاني سر ريزش پيدا مي‌كند.

اين مدل ريزش موي مردانه زمينه ژنتيك دارد و معمولا يك يا چند نفر از مردان خانواده به اين مشكل دچارند اين بيماري مي‌تواند از بعد از سن بلوغ آغاز شود و به درجات مختلفي تا سنين بالاتر ادامه يابد.

از لحاظ علمي در اين افراد فاز فعال رشد مو كوتاه شده و اندازه قطر مو بتدريج كاهش مي‌يابد. در افراد مستعد به اين حالت،‌ هورمون فعال مردانه كه به دي هيدروتستوسترون شهرت دارد به گيرنده‌هاي مخصوصش در سطح پوست سر متصل مي‌شود و ژن مسؤول كوچك كردن پياز موها را فعال مي‌كند.

در مردان جوان پوست ناحيه پيشاني در مقايسه با پوست سر سطوح بالاتري از دي هيدروتستوسترون و گيرنده‌هاي آندروژن (هورمون‌ مردانه) را داراست بنابراين طاسي در اين منطقه از پوست سر شايعتر است.


آيا پيشگيري و درمان طاسي سر ميسر است

دكتر احساني در پاسخ به اين پرسش اظهار كرد: هر انساني براي ادامه آسان زندگي ناچار به پذيرفتن برخي از خصوصيات ژنتيكي خود است.

اين طرز تفكر سبب مي‌شود كه فرد تا جايي كه امكان عقلي وجود دارد براي برطرف كردن آنچه در چهره خود مطلوب نيست تلاش مي‌كند و با توجه به اين كه تلاش افراطي در اين راه گاها نتيجه معكوس دارد نسبت به آن اقدام مي‌كند.


تاثير داروها در كاهش ريزش مو

وي در مورد تاثير داروها در كاهش ريزش مو خاطرنشان كرد: معمولا در موارد ريزش موها داروهايي كه كمبودهاي تغذيه‌اي بدن را جبران مي‌كند تجويز مي‌شود اين مواد تركيباتي از روي، آهن، انواع ويتامين‌ها به خصوص ويتامين‌ B و اسيدهاي آمينه هستند كه مصرف كوتاه مدت آنها توصيه مي‌شود ولي نمي‌توان از مصرف آنها توقع معجزه داشت.


داروها بايد به مدت طولاني مصرف شوند

وي ادامه داد: داروي مينوكسيديل براي مصرف موضعي مدتها تنها درمان موجود به حساب مي‌رفت. اين دارو كه نياز به مصرف طولاني مدت دارد با مكانيسم مهار گيرنده‌هاي هورمون روانه فعال شده در پوست سر مانع از شروع پروسه نازك شدن موها مي‌شود.

علاوه بر اين داروهايي با غلظتهاي مختلف و تركيبات ديگر مانند پروژسترون و گاها استروئيدهاي موضعي نيز تجويز مي‌شود كه همگي نياز به مصرف طولاني بيش از يكسال دارند.

ولي دارويي كه امروزه به فراواني تجويز مي‌شود دارويي به نام فيناسترايد است كه به نام‌هاي مختلف تجاري در بازار موجود است. مكانيسم اثر اين دارو مهار كردن آنزيمي است كه هورمون مردانه تستوسترون را به نوع فعال آن تبديل مي‌كند. بنابراين سطح اين هورمون فعال شده در پوست سر و در خون پايين مي‌آيد و از اين طريق از پيشرفت ريزش و نازك شدن موها جلوگيري مي‌كند.

شروع اثر دارو معمولا از ماه سوم به بعد و مصرف طولاني آن (بيش از يكسال) سبب افزايش تعداد، ضخامت و وزن موها مي‌شود.

وي تاكيد كرد: البته مصرف طولاني مدت آن حتما بايد زير نظر پزشك صورت گيرد.


آيا مصرف شامپوهاي خاص در جلوگيري از ريزش مو مؤثرست

دكتر احساني همچنين با اشاره به تاثير شامپوها در جلوگيري از ريز موها اذعان كرد: مصرف شامپوهاي خاص نيز در جلوگيري از ريزش موها تا حدودي مرثر هستند و در برخي از موارد ريزش موي مردان به دليل التهابات پوست سر افزايش مي‌يابد. بنابراين استفاده از شامپوي مناسب سازگار با جنس پوست سر از التهابات كاسته و منجر به كاهش ريزش موي سر مي‌شود.

وي در پايان تصريح كرد: در نهايت روشهاي كاشت مو نيز وجود دارد كه روشهاي هزينه‌بر و طولاني درماني هستند و فقط به دست افراد متخصص و پرمهارت اين روشها موفقيت‌آميز است.

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

فرستنده شاخه
کاربر مهمان
فرستاده‌شده در تاریخ: 2010/1/2 18:26  به روز‌شده در تاریخ: 2010/1/2 20:49
 پاسخ به: آيا ريزش مو و طاسي سر در مردان...
بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده و بر اساس شواهد علمی موجود و ضمن استعلام از انجمن متخصصین پوست ایران، ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم در اطلاعیه‌ای خطاب به تمامی متخصصین، پزشکان و داروسازان اعلام کرد که مصرف داروی فیناستراید در درمان ریزش موی زنان مجاز نیست.
فینا‌ستراید، یک استرویید هتروسیکلیک و آنالوگی از تستوسترون و یک مهار‌کننده رقابتی 5- آلفا ردوکتاز می‌باشد که با مهار این آنزیم از تبدیل تستوسترون به دی‌هیدروتستوسترن (عامل ریزش مو در آلوپسی آندروژنتیک) جلوگیری می‌کند.
فیناستراید با میزان 5 میلی‌گرم در روز سبب بهبود علایم بزرگی پروستات و با میزان 1 میلی‌گرم در روز سبب درمان آلوپسی آندروژنتیک در مردان می‌گردد که تنها این دو مورد مصرف دارای تأییدیه FDA هستند.
پس از اثبات عملکرد مثبت داروی فیناستراید به میزان 1 میلی‌گرم در درمان ریزش موی آندروژنتیک مردان، اخیراً مشاهده شده است که این دارو حتی در دوز‌های بالاتر (یعنی 5 میلی‌گرم) توسط برخی از متخصصین پوست، جهت درمان آلوپسی آندروژنتیک در زنان تجویز شده است، در صورتی‌که مصرف این دارو در زنان مجاز نمی‌باشد.
با توجه به مطالعات به‌عمل‌آمده، اثرات مثبت فیناستراید در زنان، فقط در درمان هیرسوتیسم مشاهده شده و اثربخشی دارو در درمان آلوپسی آندروژنتیک زنان پس از سن یائسگی هنوز به اثبات نرسیده است.
از آن‌جا که مصرف فیناستراید در زنان جوان که در سن باروری می‌باشند، می‌تواند منجر به بروز ناهنجاری اندام‌های جنسی جنین پسر در صورت مصرف احتمالی دارو در دوران بارداری گردد، تجویز و مصرف این دارو و حتی تماس پوستی با قرص‌ یا خرده‌های آن، توسط شرکت‌های سازنده ممنوع اعلام شده است.
لذا ضمن تأکید مجدد بر عوارض احتمالی ناشی از مصرف این دارو در زنان، توجه همکاران محترم را به این نکته جلب می‌نماید که تجویز و مصرف داروی فیناستراید 1 میلی‌گرم فقط و فقط جهت درمان آلوپسی آندروژنتیک در مردان مجاز می‌باشد و تجویز دارو برای این منظور در زنان ممنوع است. ضمناً خاطرنشان می‌شود هنوز احتمال بروز خطر در زنان بارداری که همسر‌شان این دارو را برای درمان آلوپسی آندروژنتیک مصرف می‌کنند، ثابت نشده است.
http://www.irimc.org/Magazines/ViewSection.aspx?id=5083
پاسخ
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

پیش بینی آب و هوا
پیش بینی آب و هوای گنبدکاووس

پیش بینی آب و هوای گنبدکاووس تا پنج روز آینده


ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

افراد آنلاين
23 کاربر آن‌لاين است (7 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 23

بیشتر...

تبلیغات

  

Design & Powered By: ilyadgonbad.com © 2002-2015
استفاده از مطالب سايت تنها با ذكر منبع مجاز است. تمامي حقوق اين وب سايت متعلق به TSNA.ir مي باشد.

توصیه اکید می شود که جهت افزایش سرعت باز شدن صفحات سایت از مرورگر اینترنت اکسپلور نسخه 8 و یا مرورگر موزیلا فایرفاکس نسخه 4 استفاده نمائید.