کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

به مناسبت 28 صفر رحلت ختمی مرتبت (ص)

فرستنده admin در تاريخ 2016/11/28 17:00:00 (2605 بار خوانده شده) مذهب، اعتقادات، باورها
تصویر کوچک شده با غم و اندوه فراوان و ارادت قلبی به اشرف مخلوقات،سرور عالمیان حضرت محمد (ص) خاتم پیامبران که خداوند متعال او را برای آخرین رسالتش برگزیده وبا نبوت جهانی وامامت جاویدان و شریعت دایمی و کتاب محفوظ مشرف نموده و خوشبختی اقشار مختلف بشریت را در هر زمان و مکان در ایمان آوردن به او منحصر قرار داده است.

با غم و اندوه فراوان و ارادت قلبی به اشرف مخلوقات،سرور عالمیان حضرت محمد (ص) خاتم پیامبران که خداوند متعال او را برای آخرین رسالتش برگزیده وبا نبوت جهانی وامامت جاویدان و شریعت دایمی و کتاب محفوظ مشرف نموده و خوشبختی اقشار مختلف بشریت را در هر زمان و مکان در ایمان آوردن به او منحصر قرار داده است.
بیست و هشتم صفر،روز عزای انسانها،رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام و هجرت او به سوی معبود متعالی و خالق توانا است.اگرچه آن ختمی مرتبت به وصال معبود نائل می شود،اما امت مسلمان ناچار به وداع با آن حضرت می گردد.دریغا و دریغا که هیچ جانداری از فرسایش این وداع حزن آلود و سوگناک نمی تواند دچار حرمانو رنج نباشد،اگر بداند که پیامبر که بود و حامل چه رسالت و امانتی از جانب خداوند دو عالم بود.
سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص)،روزی که عالم اسلام در سوگ یگانه مظهر حقیقت و حقانیت وجود می نشیند.وجود مبارک و حیات طیبه رسول گرامی به عنوان آخرین پیام آور بزرگ الهی آنچنان جهان انسانی را تحت تاثیر خود قرار داده است که اولنا محمد،اوسطنا محمد،آخرنا محمد....اگر وجود را دایره ای بدانیم ، وجود سرمدی محمد(ص)مرکز ثقل آن دایره میباشد بطوریکه تمامی عرفا و حکمای مسلمان در ساحت نظر و عمل اعتقاد دارند و وجودی کامل تر از محمد(ص)را در مرکزیت دایره ی وجود را سراغ نمی دهند.
پیامبر اسلام گل سرسبد انبیای الهی به اعتبار وصف خود قرآن کریم هم اسوه حسنه است و هم رحمه للعالمین ، هرکدام از اینها دنیایی است از معنا.بدون تردید رسول مکرم اسلام مظهر عنایت خداوندی بر جهانیان بود،هیچ طبقه ای از اقشار انسانی نیست که از نور این آفتاب عالم تاب پرتو نگرفته و از افاضه ی رحمت و مهربانی اش بهره مند نشده باشد.تمامی آدمیان کره ی خاکی برخود ببالند خداوند متعال حضرت محمد(ص) را که نمونه کامل انسانیت است در میانشان ظهور کرده است.در میان انسانها هیچ قشری وجود ندارد که لطف و محبت رسول اکرم (ص) بر آنان سایه گسترده نشده باشد.
او برای یک ملت فرستاده نشده و مختص یک کشور و یک سرزمین نمی باشد.آیا به مردان احسان ننمود؟آیابه آنها رسم فتوت و جوانمردی و انسانیت نیاموخت؟آیا حقوق زنان را بیان نکرد؟رعایت حقوقشان را بر مردان واجب شمرد و فرمود بهشت زیر پای مادران است،با هرگونه ظلم و ستم مخالفت ورزید و فرمود از آه و نفرین مظلوم و ستمدیده بترسید.زیرا بین دعای ستمدیده و خداوند حجابی وجود ندارد و دعایش به زیور اجابت مزین خواهد شد.
اوست که به فرمانروایان و قدرتمندان نوید دادکه قسط و عدالت را رعایت کنند و فرمود پادشاه عادل در سایه ی عنایت پروردگار قرار می گیرد،اوست که لطف و مرحمتش فقط متوجه انسانها نبوده بلکه به حیوانات به نظر لطف و ترحم نگریسته و فرمود: تأمین خوراک و استراحت بر هر موجودی که دارای حیات و احساس است صدقه بشمار می رود.رسول اکرم (ص) مصداق واقعی«یستغفرون بالاسحار»بوده و شبها درحال راز و نیاز با پروردگار خویش چنین می فرمود.الهی گواهی میدهم که همه بندگان توبا هم برادرند.
اما متأسفانه،هزاران افسوس امروزه ما را چه شده است؟که احسانات رسول خدا را درک نمیکنیم اگر درک وعمل میکردیم چرا روابط فردی و اجتماعی عاری از محبت و عاطفه شده است؟
چرا اکثرا دوستدار دنیاپرستان کوردل هستند؟چرا پول و متاع بی ارزش و ناپایدار دنیا حرف اول را میزند؟چرا فرهیختگان ودانشمندان متدین و راستین ما به حاشیه رانده شده اند و زندگانی فقیرانه ای دارند؟ و چرا دشمنان اسلام با کمال وقاحت کاریکاتورهای توهین آمیز به پیامبر عظیم الشان اسلام روا میدارند که مستحق لعنت هستند. گذشته ی ما،عالمان و دانشمندان مسلمان ما در دورانهای پیشین جهاد عظیمی داشتند در راه اسلام شهید می شدند در دورانهای تاریخی جامعه فاضله ای داشتیم پر از شرم و حیا و احترام آمیز،تهاجم فرهنگی گر چه در هرزمان بوده اما آگاهان میدانند که به این گستردگی بی سابقه است. ترویج بی بند و باری و رهاشدگی ، فساد و ابتذال و ارائه الگوهای کاذب در پوشاک و نوع عروسیها،ازدیاد آمار طلاق که سوابقی به این شکل در بین ترکمنها نبوده،کدام فرهنگ شیطانی بسیار را در دام خود گرفتار و آلوده کرده است؟
صرفا اگر بگوییم مشکلات اقتصادی، گرانی و تورم باعث سوء رفتار شده است پذیرفتنی نیست چرا که در قدیم اکثر خانواده ها،زندگانی فقیرانه ولی سربلند و آبرومندانه داشتند و چشم و همچشمی نداشتند.باید کوشید تا نسل معاصر را با تعلیمات گهربار رسول الله و سیره ی پاکش آشنا کرد. امیدواریم که متفکران اسلامی آستین همت بالا بزنند و راهکارهای مناسب را در این زمینه عملی کنند.انشاءالله نسل جوان و غیرتمند و تحصیلکرده ما آتش عشق به اسلام، شعایر اسلامی و پیامبر رحمت(ص) به برکت انقلاب اسلامی در نهانخانه دلهایشان فروزان است و از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد. رستگاری و کامیابی و حیثیت فرد و اجتماع برمیگردد به ایمان و عمل صالح که ارکان اساسی دعوت انبیاء الهی را تشکیل می دهند،منظور ار عمل صالح تمسک به فضیلت و ترک رذیلت،اجرای فرامین و دستورات الهی و ادای حق الله و حق الناس است.اگر انسانها در اعمال ریز و درشت خود به محاسبه ی دقیق و عادلانه الهی باور داشته باشند آن وقت است که در مسیر درست زندگی قرار میگیرند و به شاهراه سعادت و خوشبختی نایل خواهند آمد.
امروزه خصوصا جوانان مسلمان دانشگاهی درهرجای دنیاکه باشند،در مراکز علمی،فرهنگی، حتی در بین افراد خانواده درباره این موضوعات بحث و گفتگو کنند،زیرا ناکامی های جامعه بشری و بحران های تمدن امروزی با وجود فراوانی اسباب رفاه و پیشرفت تکنیک و راحتی زندگی مدرن،از عدم توجه به حقیقت نبوت پیامبر اسلام نشأت می گیرد،انسانهای شقاوتمند و بدبخت که خود را مشعلدار تمدن میدانند از تعالیم انبیاء سرپیچی نمودنند و از آنچه خداوند متعال به واسطه پیامبرانش به بشریت ارزانی داشته است،اعراض می نماید.در زندگی اگر نه از ایمان خبری باشد و نه از علم و عدالت و تقوی،مقتضای چنین زندگی احمقانه و انحراف آمیز و فسادی فراگیر در جامعه،پریشان فکری و نگرانی و اضطراب درونی و عذاب وجدان خواهد بود.اینگونه زندگانی پایه های نهاد خانواده را سست و فرزندان با روحیات خشن و پرخاشگر و بی ادب در عین حال ازخودراضی....ببار می آیند.
چنانکه مشاهده میکنیم،تجربه ناخوشایند قرون گذشته نقطه ضعف های زندگی بشری را آشکار کرده است،این نقاط ضعف به طور عمده به خلاء معنویت باز می گردد. روگردانی از دین جز جنگ و نفرت و برادرکشی و خشونت و فساد و تباهی ثمری به بار نیاورده است.اکنون همه جوامع به دنبال پر کردن این خلاء و جبران مافات هستند،بیداری اسلامی کشورها،بدون تردید بازگشت انسان دورمانده از اصل خویش به خانه معنوی خود است.بدیهی است در این زمینه حرف اول را آموزه های اسلام و معارف قرآنی می زند.
رسول اکرم(ص)معلم اول است،او معلم دیروز،امروز و فرداست.
او باران رحمت است،بی مضایقه میبارد،او بر هرکس و هرچه ببارد می رویاند،گبر و مسلمان اگر طالب حیات سالم انسانی اند،باید از مائده آسمانی و معنوی او تناول کنند.


ای تهی از ذوق و شوق و سوز و درد
می شناسی عصر ما با ما چه کرد
عصر ما مارا زما بیگانه کرد
از جمال مصطفی بیگانه کرد
سوز او تا از میان سینه رفت
جوهر آیینه از آیینه رفت
(اقبال لاهوری)


حق سنی سرور یاراتدی،پادشاهیم یا رسول
انبیا سر دفتری،نوری اللهیم یا رسول
ظلمتی توتدی جهانی دود آهیم یا رسول
باش قویوپ یاتسام قاپینگدا،قبله گاهیم یا رسول
سن گچیرگیل نالا و فریاد و آهیم ، یا رسول
(مختوم قلی فراغی)
• مریم شرعی
• آلتای قاضی
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
9 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 9

بیشتر...
تبلیغات