کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

ميلاد پيامبر اكرم (ص) فخر كائنات

فرستنده admin در تاريخ 2015/12/29 19:10:00 (2440 بار خوانده شده) مذهب، اعتقادات، باورها
تصویر کوچک شده مریم شرعی، آلتای قاضی - ماه مبارك ربيع الاول – (ربيع المولود) ، ماه سرور كائنات ، بهترين آفريدگان ، حضرت محمد (ص) ، سالار انبيا الهي است. در اين ماه عظيم ، گوهري تابناك از صلب عبدا... و از نسل آل هاشم نزول اجلال مي كند و از اين واقعه ي بزرگ نه تنها زمينيان بلكه افلاكيان غرق در شور و شادماني مي شوند . روز دوازدهم و به روايتي روز هفدهم ربيع الاول ولادت باسعادت حضرت خاتم الانبياء محمد بن عبدالله (ص) در مكه معظمه در روز جمعه در وقت طلوع فجر در عام الفيل واقع شد و باعث مزيد فضل و شرافت اين روز گرديد. تولدش ، بركت را به زندگي انسانهاي آزاد انديش و مؤمنان يگانه پرست مي بخشد و نويد برچيدن كاخ ظلم و بيدادگري را با فرو ريختن ستونهاي ايوان كسري و واژگون شدن تخت پادشاهان آن زمان مي دهد .

ستاره اي بدرخشيد و ماه مجلس شد
دل رميده ما را انيس و مونس شد
نگار من كه به مكتب نرفت و خط ننوشت
به غمزه مسأله آموز صد مدرس شد

ماه مبارك ربيع الاول – (ربيع المولود) ، ماه سرور كائنات ، بهترين آفريدگان ، حضرت محمد (ص) ، سالار انبيا الهي است. در اين ماه عظيم ، گوهري تابناك از صلب عبدا... و از نسل آل هاشم نزول اجلال مي كند و از اين واقعه ي بزرگ نه تنها زمينيان بلكه افلاكيان غرق در شور و شادماني مي شوند . روز دوازدهم و به روايتي روز هفدهم ربيع الاول ولادت باسعادت حضرت خاتم الانبياء محمد بن عبدالله (ص) در مكه معظمه در روز جمعه در وقت طلوع فجر در عام الفيل واقع شد و باعث مزيد فضل و شرافت اين روز گرديد. تولدش ، بركت را به زندگي انسانهاي آزاد انديش و مؤمنان يگانه پرست مي بخشد و نويد برچيدن كاخ ظلم و بيدادگري را با فرو ريختن ستونهاي ايوان كسري و واژگون شدن تخت پادشاهان آن زمان مي دهد .
با ميلادش پرستندگان درياچه ساوه اثري از آب در آن نمي يابند و ستايشگران آتش ، آتشكده فارس را خاموش مي بينند ! نوري از جانب سرزمين حجاز به تمامي عالم ساطع مي شود تا «جاء الحق و زهق الباطل» تفسير گردد .

آري آمنه مادر گرامي حضرت محمد (ص) هاتفي را مي شنود كه او را به زايش بهترين مردم بشارت مي دهد و روح عبدا... از تولد چنين پسري خرسند مي گردد و براستي كه او بهترين خلايق است و بهترين و كامل ترين اديان را براي بشر به ارمغان آورده تا آدميان در فراسوي زمين و زمان از خوان رحمتش بهره مند گردند .

تولد ، دوران كودكي ، زمان جواني ، پيش آمد مقام پيامبري ، خستگي ناپذيري ، تداوم استقامت و به دنبال همه ي اين موارد مبارزات قهرمانانه پيامبر عظيم الشأن (ص) ، از جمله سر فصل هاي زندگي پربار حضرتش را تشكيل مي دهد .

مراسم جشن عيد ولادت حضرت رسول اكرم (ص) بيشتر از زمان سلاطين عثماني معمول گرديد . روز دوازدهم ربيع الاول ، سلطان عثماني سلام عام مي داد و بزرگان و سران لشكري و كشوري را بار مي داد و امام الحرمين يعني نماينده سلطان در مكه و مدينه به حضور مي آمد و شرح ولادت پيامبر (ص) را به نظم مي خواند . سپس سلطان از دربار به مسجد اياصوفيه مي رفت و در آن جا نماز عيد به جا مي آورد و بزرگان كشوري و لشكري را خلعت و انعام عطا مي كرد .

در حال حاضر ميلاد با سعادت پيامبر نور و رحمت رسول اعظم اسلام در سراسر كشورهاي اسلامي به ويژه در كشور عزيزمان ايران ، باشكوهتر و مفصل تر از گذشته بر پا مي شود . در بين تركمن ها در مساجد و حوزه ها در ستايش رسول خدا به مولود خواني مي پردازند و ضيافت مي دهند . زبان ما از سخن گفتن از فضايل پيامبر (ص) قاصر است . آن پيامبري كه خود را در شاهراه رسالت به حساب نياورد و براي ابلاغ پيام هاي مقدس الهي خويشتن را فراموش كرد به موازات اين از خودگذشتگي ، تأييدات خداوندي پشتيبان او و صفا و حقيقت يار او بود . ثابت كرد كه در مسير حق مي توان به بزرگي رسيد و به هدف دست يافت . پيامبر اسلام با نهاد پاك و قلب سليم خويش ، يك تنه وارد ميدان تبليغ شد و پاكاني تربيت كرد و بار آورد كه همانند آنها در تاريخ كمياب و بلكه ناياب است .

آري تا خود با اخلاق نباشد ، نمي تواند تهذيب اخلاق كند و تا موقعي كه به مكارم و بزرگواري ها آراسته نباشد ، ميسر نيست كه ديگران را به صفات عالي آشنا سازد . آنچه در وجود يك انسان كامل بايد باشد ، در او بود و هر چه بر شرف و آدميت مي افزايد ، در وي به حد اعلي وجود داشت . به تمام معني بزرگ بود و با همه وجودش ، درس اخلاق به بشر آموخت كلام خدا در قرآن كريم بزرگترين مدالي است كه تا ابد بر سينه پر از صفاي او مي درخشد و او را از همه مخلوقات و ويژگان درگاه خداوند امتياز مي بخشد . «انك لعلي خلق عظيم» - اي پيامبر همانا تو بر پايه اي اخلاقي بزرگ استوار هستي .و او همان پيامبري است كه ستوده گشت در آسمانها و زمين و اوست كه روزي در دل غار بر انگيخته شد و پروردگارش درباره او فرمود : «اي پيغمبر ما فرستاديم تو را گواه و بشارت دهنده و ترساننده و دعوت كننده به سوي خداوند به اذن او و چراغي نور افشان» .

و روزي ديگر بر فراز صخره ها ، فرياد توحيد و حق پرستي و عدالت بر آورد و هم آنان كه به واسطه او مورد رحمت قرار گرفته بودند ، آزارش دادند ، تهديدش كردند ، محاصره اش كردند ، قلبش را آزردند و بر او ستم روا داشتند و در مقابل اين همه آزار كه از آن قوم ديد ، هنگامي كه از او خواستند نفرين كند فرمود : «انما بعثت رحمة للعالمين» (اين است و جز اين نيست مبعوث شدم جهت رحمت براي جهانيان) و عنايتش به آن قوم در مقابل آن همه آزار اين دعا بود «بار الها قوم مرا هدايت كن كه نادانند».

به جاي آنكه عذاب بخواهد ، رحمت مي خواست ، آن رحمتي كه از آن برتر تصور نمي شود كه آن «نعمت هدايت» است .

خداوند سبحان بنده ي محبوبش را به دست خود تربيت كرد ، با گداختن در كوره هاي فروزان سختي و بلا و تنهايي و غربت و فقر و بي كسي ، با گرفتن پدر و مادر و جدش و قرار دادن اين روح لطيف و پاك و مهربان در ميان مردمي خشن ، آلوده و سنگدل كه حتي به دختران خود رحم نمي كردند و به راستي كه محمد (ص) چنان كرامت و بزرگي و راستي از خود نشان داد كه لقب «امين» گرفت و آنچنان گوهر وجودش به صيقل تربيت الهي پيراسته شد كه لايق مقام شامخ نبوت گرديد .

تجربه ناخوشايند قرن گذشته نقطه ضعف هاي زندگي بشري را آشكار كرده است ، اين نقاط ضعف به طور عمده به خلاء معنويت باز مي گردد . روگرداني از دين جز جنگ و نفرت و برادر كشي و خشونت و فساد و تباهي ثمري به بار نياورده است . هزاره سوم بدون ترديد هزاره بازگشت انسان دورمانده از اصل خويش به خانه معنوي خود است . انسان به دين نيازمند است تا آسوده شود . بديهي است در اين زمينه حرف اول را آموزه هاي اسلام و معارف قرآني مي زند . رسول اكرم (ص) آموزگار اول است . او آموزگار ديروز ، امروز و فرداست . او باران رحمت است ، بي مضايقه مي بارد . او بر هر كس و هر چه ببارد مي روياند . گبر و مسلمان اگر طالب حيات سالم انساني اند بايد از مائده آسماني و معنوي او تناول كنند .

امروز پاسخ به ندای پیامبر عظیم الشان اسلام در گرو وحدت، پرهیز از خشونت و گسترش مودت اسلامی است.

ميلاد خورشيد نبوت حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي (ص) و فرارسیدن هفته وحدت بر همه ي مسلمانان جهان مبارك باد .
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
20 کاربر آن‌لاين است (12 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 20

بیشتر...
تبلیغات