کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

طغيان حسينقلي خان قاجار و نقش تركمنها در اين طغيان

فرستنده admin در تاريخ 2014/7/30 22:20:00 (2171 بار خوانده شده) تاریخ
تصویر کوچک شده حسينقلي‌خان برادر آقا محمد خان از كريم خان حكومت دامغان را طلب كرد كريم خان نيز پذيرفت و به برادرش مرتضي قليخان نيز حكومت استراباد را بخشيد. اما آنها پس از مدتي به كمك تركمنها طغيان كردند. شميم مي‌نويسد: «همينكه حسينقلي‌خان و برادرش به دامغان رسيدند با ايلات قاجار و تركمان روابطي برقرار كردند و سر به طغيان برداشتند.

حسينقلي‌خان با لقب جهانسوز شاه با كمك برادرانش به حاكم مازندران دست يافت و او را با قتل رسانيد و در بابل سلطنت خود را اعلام نمود» .
و اما شرح ماجرا از اين قرار است كه هنگاميكه حسينقلي خان در مازندان طغيان نمود محمد خان سوادكوهي مازندارني كه از جانب كريم خان بيگلربيگي مستقل مازندران بود چون پيشرفت حسينقلي‌خان را به ضرر خودش مي‌ديد از كريم خان هزار تن لشكر به سركردگي برزالله خان زند طلبيد و از دارالمرزي شش هزار تفنگچي سواره و پيادة نيرومند فراهم آورده و در كمال نيرومندي و قدرت از بارفروش (بابل فعلي) كه محل اتراق و مقر زندگي‌اش بود به طرف استراباد براي دفع حسينقلي خان روانه گرديد.
خان قاجار به جهت كمي قدرت خويش و فزوني قدرت خصم ناچار به تركمنها پناه برد و از آنها لشكري نيرومند فراهم آورد با هزار نفر تركمن كه تفتگچيان استراباد و چهار دانگة هزار جريب نيز با آنها بودند از راه كياسر شبانه به پاي قلعه ساري رسيد. لشكريان از ديوارهاي آن قلعه بالا رفته و خود را به داخل شهر رساندند و شهر را متصرف شدند و جمعي از اهالي شهر در آن شب به دست تركمنها كشته شدند و اموال اهالي به تاراج لشكريان درآمد.
محمد‌خان با شنيدن اين خبر به طرف ساري برگشته بود ولي در حين بازگشت مرتضي قلي خان برادر حسينقلي‌خان كه حاكم استراباد بود به كمك برادر ديگرش مصطفي قلي خان و جمعي از تركمنها و ديگر لشكريان از پشت سر به تعقيب آنها پرداختند. محمد خان در ميان لشكر دو بردار - كه يكي از طرف ساري و ديگري از طرف استراباد مي‌آمدند – به محاصره درآمد و در شواربه‌سر محمدخان دستگير شد و به اشاره حسينقلي‌خان كشته شد. بعد از اين ماجرا حسينقلي‌خان بخاطر اينكه مبادا از طرف كريم‌خان گزندي برسد با اموال محمد خان و قبيله عشيره‌اش در روز روشن به طرف استراباد حركت كرد و از طريق روخانه گرگان به ميان تركمنها رفت. بعد از اين سانحه كريم خان، مهدي خان فرزند محمدخان را به جاي پدر به حكومت تعيين كرد اما عاقبت مهدي خان نيز گرفتار لشكريان تركمن قاجار شد.
حسينقلي‌خان بعد از فراغت از بارفروش و ساري به جنگ آندسته از تركمنهايي پرداخت كه متحد و دوست قاجارهاي يوخاري باش بودند . و اول فغانعلي‌خان (از قاجارهاي يوخاري باش) را به كمك تركمن‌ها از بين برد و اموالش را ضبط نمود.
پس از اين ماجرا امام‌وردي آقا كه در قلعه درود محله و محمود آقا كه در يك فرسخي استراباد مكان داشتند و از دشمنان خان قاجار محسوب مي‌شدند با تدبير خان و امداد تركمنها از عالم فاني به سراي باقي نقل مكان نمودند.
در اين زمان طايفه يموت و گوگلان تركمن كه يكبار در زمان محمد حسن خان متحد شده بودند باز به مخالفت با يكديگر برخاستند ودشمن همديگر محسوب مي‌شدند. و در اين زمان يموتها از حسينقلي خان حمايت مي‌كردند. اما گوگلانها كه مخالف يموت بودند با حسينقلي‌خان دشمني ورزيدند و در هنگام عزم حسينقلي‌خان از جاجرم به راميان خبر حركت به طايفة گوگلان رسيد. آنها با عده‌اي لشكر به جاجرم آمدند و در موضعي سنگر گرفتند اين خبر به خان قاجار رسيد و بعد از چند روز جنگي بين فريقين بوقوع پيوست كه گوگلانها شكست خوردند و بسياري از آنها كشته شدند و اموال و اسباب آنها از جمله گاو و اسب و شتر فراواني به دست حسنيقلي‌خان قاجار افتاد.
حسينقلي‌خان سرانجام نيز نتوانست مانند پدرش – كه يموت و گوگلان را متحد كرده بود – گوگلانها را به خود جذب نمايد. اگر او نيز يموت و گوگلان را متحد مي‌نمود مسلماً مي‌توانست به پيروزيهاي بزرگي دست يابد. كما اينكه بعد از وي آقامحمدخان اولين حركتي كه انجام داد سركوب گوگلانهاي نافرمان و متحد كردن آنها با يموت بود و به كمك همين تركمنهاي يموت و گوگلان توانست سرنوشت ايران را به نفع خاندان خود رقم زند.
حسينقلي‌خان كه به سبب كشتارهاي وحشيانه به جهانسوز شاه ملقب گشته بود بعد از نبردهاي بيهوده با قاجارهاي يوخاري باش و تركمنهاي متحد آنها از استراباد به راميان نقل مكان كرد و بدين ترتيب در دل قاجارهاي يوخاري‌باش و تركمنهاي متحد آنها كينه‌اي ايجاد نمود كه عاقبت بدست آنها كشته شد.

طاهر سارلی
پایان نامه کارشناسی ارشد تاریخ ترکمن
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
14 کاربر آن‌لاين است (9 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 14

بیشتر...
تبلیغات