کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

مقاصد و اهداف بعثت حضرت رسول اکرم (ص)

فرستنده admin در تاريخ 2015/8/29 21:10:00 (1485 بار خوانده شده) مذهب، اعتقادات، باورها
تصویر کوچک شده بی بی مریم شرعی ، آلتای قاضی - معراجینگ گیجه سی سیره بارانده / اول جبراییل امین بیله یورنده
بهشت قاپی سیندا گلیپ دورانده / بسم الله دییپ ، ایشیک آچدی محمد
«مختومقلی فراغی»

با درود و سلام بیکران به محضر مقدس قلب عالم امکان ، افتخار بشریت حضرت محمد (ص) بزرگمردی که به شرف پیغمبری رسیدند و نماینده ی خداوند بر روی زمین گشتند.

هفتمین ماه سال اسلامی ، ماه مبارک رجب است و از ماههای حرام می باشد.مقدمه الجیش ماه شعبان و ماه رمضان و ماه بزرگ خداست.رجب طبق برخی از روایات ، ریزش سرشار از رحمت و فیضان فیض از طرف خداوند بر خلق است.به روایتی ، رجب به معنی تعظیم و قربانی است.شب بیست و هفتم رجب، حضرت رسول اکرم (ص) به جسم مبارکش با «براق» به معراج رفتند، یعنی از مکه به بیت المقدس و از آنجا از محدوده بلندیهای جولان از کنار دیواری به نام «براق» به بالاتر از هفت آسمان راه یافتند ، تا آنجا که به عرش عظیم رسیدند (براق «باراق» نام یکی از طوایف ترکمن است و ترکمن های بلندی جولان منسوب به این طایفه هستند.) در بین ترکمن ها و ترکان افسانه ای قدیمی به نام «باراق و بوراق» نیز وجود دارد.

خداوند متعال در قرآن کریم سوره مبارکه اسراء آیه «1» می فرمایند:
«پاک و منزه است خداوندی که در شبی بنده ی خویش را از مسجد الحرام به مسجد القصی که پیرامونش را مبارک و پرنعمت ساخت،سیر داد...» مسجد الاقصی به مدت 13 سال یعنی تا سال دوم هجری قبله ی مسلمانان بود و از آنجا که بیت المقدس از مسجد الحرام دورتر بود و در ورای آن مسجدی نبود، آن را مسجد الاقصی (مسجد دورتر) نامیدند. این مسجد با واقعه ی اسراء و معراج پیامبر اکرم (ص) جایگاه ممتازی یافت. در 27 رجب سال اول هجری، رسول اکرم (ص) شبانه از مسجد الحرام به مسجد الاقصی و از آنجا به عرش اعلا راه یافتند.حرکت اول را «اسراء» و دومی را «معراج» می گویند.
از حوادث تاریخی این ماه می توان به ولادت حضرت علی (ع) در سیزدهم ماه رجب اشاره کرد. گاهی از سخن گهربار رسول ختمی مرتبت (ص)این چنین استنباط می شود که ماه رجب ماه حرام و دارای حرمت و مقدمه تشرف به ساحت مقدس شعبان و رمضان است. روزه گرفتن در ماه رجب «سنت»است و پیوند روزه ی این ماه به ماه های مبارک شعبان و رمضان ، مورد عنایت خاص رسول اکرم (ص) و اولیای مکرم است. رحمت لایزال الهی در این ماه بیش از سایر ماهها بر اهل عالم ریزش دارد. چه هدف آفرینش و غرض خلقت، شناخت و معرفت است.خداوند سبحان انسان را جز برای شناخت نیافریدند. همانطوریکه حضرت علی (ع)

فرمودند: «آغاز دین معرفت است و کمال معرفت ایمان است و...» خداوند منان در سوره مبارکه الذاریات آیه 56 می فرمایند:
«و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون» (ما جن و انس را جز به خاطر بندگی نیافریدیم.) اصولا بندگی و پرستش فرع بر شناخت است و آنجا که معرفتی نباشد،عبادت را اثر چندانی نیست تحقق این هدف در گرو «بعثت»و به عبارت واضحتر «رسالت» و «نبوت» فی نفسه غرض آفرینش است. با توجه به تحقق این هدف، ماه مبارک رجب، ماه ریزش رحمت عام است «و ما ارسلناک الا رحمة للعالمین» (سوره مبارکه انبیاء/ آیه 107) و ای رسول ما تو را نفرستادیم مگر آنکه رحمت برای اهل عالم باشی.» به درستی که پیامبر (ص) سرتاسر رحمت و هدایت برای ایمان آورندگان است خداوند سبحان در 27 رجب لطفش را بر جهانیان کامل کردند و بنده پاک و مخلصش را مامور کردند تا دست مردم را بگیرند و آنها را به سرچشمه کمال و عزت راهنمایی کنند و آنها را اگرچه در ضلالت و گمراهی آشکاری به سر می بردند به شاهراه هدایت و نور برسانند.

آموزش تلاوت قرآن کریم، تعلیم قرآن کریم، تعلیم حکمت و تزکیه از جمله وظایف اصلی و غایت بعثت پیامبر صلی الله علیه و سلم هستند که هر یک از آنها محتاج تأمل و تفکر هستند.

مهمترین اماکنی که رسالت حفاظت از اهداف بعثت نبوی را بر عهده دارند حوزه های علمیه هستند . تربیت قاریان و حافظان قرآن، پیشگیری از توطئه دشمنان در برابر نابود کردن نسخه های قرآن و... میباشد.طلبه ها و یا سایر علاقمندان به علوم الهی می توانند با کمک حافظه شان قرآن را به کتابت بسپارند و سد راه کفر و شرک و ملحدان شوند. یا تعلیم و آموزش مفاهیم قرآن نیازمند استاد است زیرا خوب فهمیدن و استنباط صحیح از آموزه های کتاب آسمانی بدون معلم میسر نیست همانطور اگر کسی بخواهد فقط با خواندن کتب پزشکی ، پزشک شود و به مداوا بپردازد، کاری جز آبادانی قبرستان ها نخواهد کرد و یا با مطالعه کتابهای مهندسی و عمران نمی تواند مدعی مهندس شود کاری جز ویرانی شهرها و بی نظمی کارهای عمرانی از دستش برنخواهد آمد. و تعالیم حکمت الهی برمی گردد به این موضوع که انسان صرفا با تکیه بر عقل خود بدون توجه به وحی الهی گمراه خواهد شد. از اهداف دیگر بعثت تزکیه نفس میباشد یعنی انسان وجودش را از پلیدیها و بدیها پاک سازد،زیرا در غیر این صورت رذایلی همچون ظلم و ستم و استثمار ، تکبر ، تظاهر ، کینه و حسد ، بغض و عداوت و... بروز نموده و موجب هرج و مرج و عدم اتحاد بندگان و در نهایت اسیرخودخواهی و خود برتربینی، جنگ و خونریزی پدیدار می گردد.

بدون تردید خصوصیت بارز بعثت رسول اکرم (ص) که ابعاد گوناگون انقلاب بزرگ تاریخ بشر را در بردارد و منشاء احیا و به فعلیت رسیدن استعدادهای انسانهای حقیقت جو و حرکت در مسیر تکاملی و قرب به درگاه خداوند متعال تا قیام قیامت گردید. محمد (ص) سرور دو عالم مبعوث شد تا قرآن را بر سرنوشت مردم حاکم سازد تا آنها به قسط و عدالت رفتار کنند امروز اکثر بشر متمدن ، تحصیلکرده ، اما تزکیه نشده و ناآگاه بیش از هر زمانی به این پیام الهی نیازمند است. انسانی که با تحمل رنجها و مشقات بسیار به بالاترین حد پیشرفت های علمی و صنعتی نایل آمده است ، اما نه تنها خوشبخت تر و آسوده تر نشده، بلکه روح و روانش در زیر گردش چرخهای آن مجروح گشته است.افسردگی و اضطراب و عصیان و فقر مادی و معنوی و قتل و تجاوز و زورگیری وآدم ربایی و سنگدلی ارمغانی است که علم و صنعت صرف بدون هدف و دور مانده از خداوند به بشر هدیه کرده است و شاید در جهان جاهلیتی دیگر در حال رخ دادن است.

حضرت مولانا رحمة الله علیه می فرمایند:
ای شهان کشتیم ما خصم برون
ماند خصمی ز آن بدتر در اندرون
کشتن این کار عقل و هوش نیست
شیر باطن سخره خرگوش نیست
چونکه واگشتم ز پیکار برون
روی آوردم به پیکار درون
قد رجعنا من جهاد اصغریم
با نبی اندر جهاد اکبریم

منابع:
1. قرآن کریم
2. ندای اسلام ، تابستان و پاییز 1385
3. روزنامه ایران ، اردیبهشت 1394
4. دیوان مختومقلی فراغی، مراددردی قاضی ، انتشارات گل نشر، مشهد ، 1379

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
16 کاربر آن‌لاين است (9 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 16

بیشتر...
تبلیغات