کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

مراسم ترکمن ها در شب قدر

فرستنده admin در تاريخ 2015/7/12 18:50:00 (1293 بار خوانده شده) مذهب، اعتقادات، باورها
تصویر کوچک شده هرچند شب قدر دقیقاً مشخص نشده است ولی در بین ترکمن ها از قدیم الایام و با استناد به شواهدی که فقهای ترکمن بیان می کنند ، این مراسم در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود. ترکمن ها معتقدند که در این شب دو پیامبر الهی یعنی حضرت خضر و حضرت الیاس ظاهر می‌شوند و هرکس با آنها برخورد کند ، خوشبخت می‌شود.

آيين شب قدر بعنوان شب نزول قرآن در شب 27 ماه رمضان برگزار مي‌شود و طي آن افراد جوان و مسن، اعم از زن و مرد بطو دسته جمعي بعد از نماز عشاء و تراويح در يكي از خانه‌هاي محل جمع شده و بطور دسته جمعي راز و نياز مي‌كنند و قرآن مي‌خوانند تا هرچه بيشتر از ثواب اين ماه، خصوصا شب نزول قرآن فيض ببرند. روحانيون تركمن اعتقاد دارند كه بعد از بيستم ماه رمضان امكان دارد در شب‌هاي فرد مثل 21ـ23ـ25ـ27 قرآن نازل شده باشد و در شب 27 احتمال نزول قرآن بمراتب بيشتر است و بدين جهت در شب 27 تمام اهالي محل شب زنده‌داري مي‌كنند و تا سحر در منازل و يا مساجد محل مي‌نشينند و دعا مي‌كنند نماز مخصوص تراويح را مي‌خوانند.( 3- عبداله آخوند سن سبلي- امام جمعه روستاي پيرواش)

در این شب هر خانواده سفره ی مخصوصی پهن کرده و بر آن آجیل، میوه ، شیرینی و نوعی شیرینی خانگی به نام «بیشمه» و آرد برنج به نام «قاوورداق» و سمبوسه ای گوشتی به نام «بؤرک» می گذارند. در روستاهای ترکمن نشین ، جوانان در گروه های مختلف ، هر کدام مبلغی پول هزینه می کنند و با آن آجیل و میوه و شیرینی می خرند و در خانه ای گرد هم می آیند و ضمن خوردن و آشامیدن ، به دعا و نیایش می پردازند و نماز شب قدر را برپا می دارند. در این شب، بین این گروه ها حتی تعریف افسانه و حکایت های قدیمی و پرسیدن چیستان ها از همدیگر نیز مرسوم است. همچنین رسم بر این است که هیچ کدام از افراد گروه نباید تا اذان صبح بخوابند و اگر کسی بخوابد ، دیگر اعضای گروه ، برای مطایبه با وی ، با نخ و سوزن ، او را به نمد یا زیرانداز می دوزند و یا با انگشت ، سیاهی دیگ را بر روی صورت وی می کشند. این مراسم شب نشینی تا اذان صبح ادامه می یابد و اعضای گروه ، پس از خوردن سحری ، برای روز بعد نیت روزه می کنند.

در این شب همچنین برخی از دختران جوان دسته جمعی در فضای باز ، گرد هم می نشینند و تصنیفی بنام «لاله» را بصورت گروهی و با صدای بلند در دل شب می خوانند. نواختن «قوپوز» (زنبورک) توسط دختران نیز از دیگر مرسومات این شب است.

یکی دیگر از رسومات این شب ، آن است که از طرف خانواده ی داماد برای نوعروس یا دختری که تازه نامزد شده ، هدیه‌ای برده می‌شود كه « قدر ايميش » ناميده مي شود.

در اين شب بعد ازنماز عشاء و تراويح، چهل ركعت نماز شب قدر خوانده ميشود. برخي از مردم جهت اشتباه نكردن به تعداد ركعت ها را با نخود خام و ... شمارش مي كنند.

فقها حوزه علمیه عرفان آباد در باره نماز و دعا شب قدر اظهار می دارند که: شب قدر، هیچگونه نماز و دعاء بخصوصی ندارد. حداقل آن دو رکعت نماز نافله بوده و پس از آن میتوانید هر دعایی را که میدانید قرائت نمائید. در بیشتر منابع روایی و فقهی ما احناف، قرائت هفتگانه ی سوره ی اخلاص در نماز قدر ذکر شده است. اما خواندن آن بهیچوجه لازم نبوده و شما میتوانید هر آیه و یا سوره ی دیگری را که دوست دارید، میتوانید تلاوت نمائید. اگر میخواهید نماز شب قدر را چهار رکعتی بخوانید میبایست در پایان رکعت دوم پس از خواندن تشهد، صلواتها را هم خوانده سپس به رکعت سوم قیام نمائید. در ابتدای رکعت سوم میبایست ثناء (سبحانک) را خوانده و سپس ادامه ی نماز خود در پیش گیرید.
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
16 کاربر آن‌لاين است (9 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 16

بیشتر...
تبلیغات