کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

مرز ترکمنستان فقط چهار روز هفته برای صادرات کالاهای ایرانی باز است

فرستنده admin در تاريخ 2015/12/18 4:20:00 (791 بار خوانده شده) اخبار تركمنستان
رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: مرزهای تجاری ترکمنستان فقط چهار روز در هفته برای صادرات کالاهای ایرانی باز است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران به نقل از ایرنا، مسعود کرباسیان چهارشنبه شب در همایش کشوری میز تجاری ترکمنستان در گرگان اظهار کرد: روزهای پنجشنبه و جمعه به دلیل تعطیلی آخر هفته ایران و شنبه و یکشنبه به دلیل تعطیلی ترکمنستان، مرزها به روی تجار ایرانی که می خواهند کالاهای خود را به این کشور صادر کنند بسته است.

وی بیان کرد: این روش در هیچ یک از مرزهای دیگر کشور معمول نیست و حتی برای یک ساعت هم تعطیلی برای انجام مبادلات کالایی و رفت و آمد افراد معمول نیست.

رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: آمادگی کاملی برای حل این مشکل داریم اما نمی توانیم این نارسایی آسیب زننده به صادرات کالا را به صورت یک طرفه حل کنیم و نیازمند همکاری طرف ترکمنستانی هستیم.

کرباسیان ادامه داد: با احداث زیرساخت های ضروری از طریق احداث مسیر ریل راه آهن، جاده آسفالته و راه اندازی دستگاه ایکس ری (تصویربرداری) که هزینه های زیادی برای کشور در برداشت، حسن نیت خود را برای رونق بخشیدن بیشتر به مرز کشور ترکمنستان نشان دادیم.

وی بر لزوم همکاری بیشتر ترکمنستان برای انجام مراودات گسترده تر تاکید کرد و گفت: هم اینک ایران امکان تردد مردم ترکمنستان به ایران را به راحتی فراهم کرده اما این امکان برای مرزنشینان ایرانی مقدور نیست.

رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: یکی از برنامه های جدی صادرات ایران توجه به بازار کشورهای پیرامون در اولویت اول است اما در این مسیر فقط به کشورهای همسایه اکتفا نکرده و می کوشیم نیم نگاهی هم به دیگر کشورها داشته باشیم.

کرباسیان همچنین استفاده از راه آهن را برای حمل و نقل انواع کالا به تجار توصیه کرد و گفت: قیمت پایین تر استفاده از این روش، معطلی کمتر و صرفه جویی فراوان در مصرف سوخت، از برتری های استفاده از راه آهن در مقایسه با کامیون است اما معلوم نیست چرا همچنان بر استفاده از این شیوه در کشور اصرار می شود.

وی به سهم اندک ایران از واردات و صادرات به ترکمنستان اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تاکنون ایران 27 میلیارد دلار انواع کالا را از کشورهای دیگر وارد کرد که سهم ترکمنستان از این رقم فقط 15 میلیون دلار بود.

رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: همچنین در صادرات هم تجار ایرانی امسال 29 میلیارد دلار انواع کالا را به کشورهای گوناگون صادر کردند که سهم بازارهای ترکمنستان از آن 573 میلیون دلار بود.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی هم در این جلسه گفت: کشور ترکمنستان ظرفیت بالایی برای مبادله دارد و نقش بازارهای این کشور در توسعه اقتصادی ایران و به خصوص استان گلستان کم نظیر و بسیار حساس است.

محمد خزاعی اظهار کرد: پایداری و افزایش مبادلات ایران با ترکمنستان به دو عامل تعامل درست دستگاه ها و سازمان ها و همچنین افزایش کیفیت کالاهای صادراتی وابسته است.

وی بیان کرد: متاسفانه در گذشته بازار برخی کشورها را به دلیل صادرات کالاهای بی کیفیت و فاقد استانداردهای لازم از دست دادیم که پس گرفتن دوباره این بازارها به دلیل وجود رقابت شدید در میان تولیدکنندگان کالا در کشورهای گوناگون، سخت و دشوار است.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی قانون گرایی، افزایش کیفیت کالاهای صادراتی و تعاملات مناسب دستگاه های مرتبط با حوزه صادرات را از عوامل اصلی افزایش اعتماد سازی برای صادرات عنوان کرد.

در این همایش میهمانانی از اتاق های بازرگانی استان های خراسان شمالی، رضوی و سمنان، مازندران و تجاری از کشور ترکمنستان حضور داشتند.
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
8 کاربر آن‌لاين است (8 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 8

بیشتر...
تبلیغات