کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

مصاحبه سایت روسی با دکتر ارازمحمد سارلی در باره تاتارهای ترکمنصحرای ایران

تصویر کوچک شده به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن، سایت روسی realnoevremya.ru درباره تاتارهای ترکمنصحرای ایران با استاد دانشگاه و تاریخ پژوه ترکمن دکتر اراز محمد سارلی مصاحبه ایی انجام دادند که خلاصه از این مصاحبه را در ذیل می خوانید:

این مصاحبه به موضوع تاریخ حضور تاتارها در ایران، آمیختگی آنان با ترکمن های استان گلستان معطوف است. همچنین وضعیت فرهنگی و اقتصادی آنان در یکصد سال اخیر و پروسه "ترکمنیزاسیون تاتارها" مورد توجه در این گفتگو بوده است.

قابل ذکر است که تاتارهای ایران صرف نظر از تاتارهای تاریخی که همراه با حملات برق آسای مغول ها و نوادگان آنان؛ و پس از حملات و کشتارهای وحشتناک ایوان مخوف، گروههای جدیدتری در چند قرن اخیر به فلات ایران رسیدند. آنان در دامنه البرز مستقر گشتند. شهر تاتارعلیا و روستاهای همجوار مثل تاتار سفلی و بایجیق تاتار از مراکز مسکونی آنان به شمار می رود . علاوه بر تاتارهای البرز، در ناحیه ساحلی انتهای دریای خزر گروههای تاتاری دیگری اضافه شدند که به دو دلیل اولی تجارت از جمله از طریق تاتارهای آستاراخان و دومی در اثر سیاست امیگراتسیون و فشار مذهبی دوره استالین به میان ترکمنان ایران آمدند در شهرهای کوموش دپه، خواجه نفس، بندرترکمن و روستاهای اطراف ساکن گشتند . در مجموع طی چهار دوره ، تاتارها در ایران استقرار پیدا کرده اند.

این مصاحبه ی خواندنی و مصور با پژوهشگر ترکمن دکتر سارلی، درسایت "رئالنو وریمیا" از سایت های معتبر تاتارستان روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی منتشر شده است که می توانید در لینک زیر بخوانید:

http://realnoevremya.ru/today/33020


تصویر کوچک شده

دکتر ارازمحمد سارلی و همسرشان خانم بی بی حمیده نیازی
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود

واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

افراد آنلاين
2 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 2

بیشتر...
تبلیغات