کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

آموزش پرورش قرقاول در منزل / با ۱۵۰ عدد قرقاول ظرف سه ماه ۲۰ میلیون درآمد کسب کنید

فرستنده admin در تاريخ 2016/7/21 7:00:00 (706 بار خوانده شده) اخبار اقتصادي

سید بهنام ذبیحی یکی از پرورش دهنگان موفق قرقاول در کشور است. او که دانش آموخته رشته حسابداری است، در منزل خود مشغول پرورش ۱۵۰ قطعه قرقاول است و هر سال در فصل بهار فقط از محل فروش تخم قرقاول هایش، ۲۰ میلیون تومان سود خالص کسب می کند. آقای ذبیحی در گفت و گو با خبرنگار ما به بیان جزئیات مهمی درباره پرورش قرقاول پرداخته و تجربه موفقش را در این عرصه به اشتراک گذاشته است.

به گزارشبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از بسیج سازندگی، قرقاول یکی از زیباترین گونه های پرندگان است که در نقاط مختلف ایران به صورت وحشی یافت می شود. با وجود علاقه زیاد مردم به مصرف گوشت قرقاول و نیز نگهداری این پرنده به صورت زینتی، تولید و پرورش آن در سطح بسیار محدودی در کشور انجام می شود.

طی چند دهه اخیر گرایش های زیادی به مصرف گوشت قرقاول در جوامع غربی مشاهده شده است که علت آن مشخص شدن خواص فوق العاده گوشت و تخم قرقاول است. پرورش قرقاول با توجه به وجود تقاضای بسیار زیاد برای آن در کشور، ناچیز بودن هزینه های تولید و نگهداری و نیز امکان پرورش قرقاول به صورت خانگی، در حال حاضر سودآورترین عرصه تولید طیور محسوب می شود.

سید بهنام ذبیحی یکی از پرورش دهنگان موفق قرقاول در کشور است. او که دانش آموخته رشته حسابداری است، در منزل خود مشغول پرورش ۱۵۰ قطعه قرقاول است و هر سال در فصل بهار فقط از محل فروش تخم قرقاول هایش، ۲۰ میلیون تومان سود خالص کسب می کند. آقای ذبیحی در گفت و گو با خبرنگار ما به بیان جزئیات مهمی درباره پرورش قرقاول پرداخته و تجربه موفقش را در این عرصه به اشتراک گذاشته است.

سید بهنام ذبیحی درباره علت ورودش به عرصه پرورش قرقاول، می گوید: «در مازندران قرقاول وحشی به وفور وجود دارد. فقط به فاصله یک کیلومتر از منزل ما در جویبار می توان قرقاول وحشی یافت. در نتیجه آشنایی من با این پرنده طبیعی بود. با تحقیقاتی که انجام دادم، متوجه شدم تقاضا برای خرید گوشت و تخم قرقاول در کشور بسیار زیاد و میزان تولید آن بسیار اندک است. در عین حال متوجه شدم هزینه و زحمت پرورش قرقاول در قیاس با سایر طیور به طرز شگفت آوری ناچیز است. در نهایت به این جمع بندی رسیدم که پرورش در عین زودبازده بودن از آینده بسیار خوبی در کشور برخوردار است.»

او می افزاید: «کار پرورش را با خرید ۷ عدد قرقاول مولد و نگهداری از آن ها در منزل شروع کردم. عمدا کار را با تعداد کم شروع کردم تا به مرور تجربه پیدا کنیم و وضعیت بازار و هزینه های تولید نیز بهتر برای مشخص شود. در منطقه ما وسعت خانه ها بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متر است. در حال حاضر ۱۵۰ عدد قرقاول دارم و ۵۰۰ متر از فضای خانه را به آن ها اختصاص داده ام.»

آقای ذبیحی خاطرنشان می کند: «تفاوت قرقاول با دیگر پرندگان این است که از اواخر زمستان تا اواسط تابستان تخم گذاری می کند و قیمت هر عدد تخم قرقاول بسته به شرایط بین ۵ تا ۳۵ هزار تومان به فروش می رسد. تخم قرقاول در حال حاضر گرانترین تخم در میان پرندگان است و علت آن هم تقاضای زیاد و تولید کم است. من فقط از فروش تخم قرقاول در سه ماه اول سال ۲۰ میلیون تومان سود خالص دریافت کردم.»

او درباره هزینه های تولید قرقاول می گوید: «هزینه پرورش قرقاول به قدری اندک است که تقریبا می توان آن را صفر در نظر گرفت. هزینه غذای ۱۵۰ قرقاول مولد در سال رقمی کمتر از ۲ میلیون تومان است. غذای قرقاول همان غذای مرغ است با این تفاوت که قرقاول بی نیاز از واکسن است و فقط خوب است برای تامین نیازهایش مولتی ویتامین دریافت کند. نگهداری از قرقاول هم بسیار آسان است.»

این فعال اقتصادی تصریح می کند: «مهمترین مزیت قرقاول این است که خودش غذایش را مدیریت می کند. به عنوان مثال اگر به اندازه یک ماه برای قرقاول ها غذا بگذارید، آن ها بیش از نیاز مصرف روزانه شان غذا نمی خورند و بقیه را ذخیره می کنند. همین مساله باعث می شود که آن ها از حضور دائمی و مراقبت بی نیاز باشند. من حداکثر هفته ای یک بار وارد محیط زندگی آن ها می شود و برایشان غذا و آب می گذارم. این مزیت قرقاول باعث می شود که پرورش دهندگان بتوانند در کنار پرورش قرقاول مشاغل دیگری را نیز تجربه کنند.»

آقای ذبیحی محوطه پرورش قرقاول را با استفاده از وام اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی، بنا کرده است. او در این باره می گوید: «قرقاول در برابر سرما و گرما کاملا مقاوم است و به همین دلیل نیازمند سالن برای نگهداری و وسایل سرمایشی و گرمایشی نیست و همین مساله یکی از عواملی است که هزینه تولید را به شدت کاهش می دهد. قرقاول را می توان به راحتی و بدون هیچ مشکلی در محوطه ای که به وسیله تور محصور شده نگهداری کرد. فقط باید توجه داشت که قرقاول یک پرنده پروازی است و حتما محوطه باید بوسیله تور مسقف شود. قرقاول ها سر و صدا هم ندارند و به راحتی در منزل نگهداری می شوند.»

او در پاسخ به این سوال که با پایان فصل ۳ ماهه تخم گذاری و دریافت سود ۲۰ میلیون تومانی حاصل از فروش تخم قرقاول در سایر ایام سال چگونه از قرقاول ها درآمدزایی می کند، خاطرنشان می کند: «با پایان فصل تخم گذاری مشغول به پرورش جوجه های یک روزه می شویم و هر جفت قرقاول مولد را ۱۵۰ هزار تومان به فروش می رسانیم که سود بسیار بالایی دارد. کار فروش اخم قرقاول و قرقاول های مولد را کاملا به صورت اینترنتی انجام می دهیم، از طریق وب سایت سفارش می گیریم و به سراسر کشور می فرستیم.»

این فعال اقتصادی، می افزاید: «در حال حاضر تقاضا برای مصرف تخم و گوشت بلدرچین رو به سرعت رو به افزایش است. گوشت قرقاول در عین لذیذ بون کمترین میزان چربی و بالاترین خواص را داراست و به همین دلیل توسط پزشکان به بیماران توصیه می شود. گوشت قرقاول بهترین جایگزین برای گوشت مرغ است و روز به روز جایش را در سفره مردم باز می کند. با برنامه ریزی صورت گرفته و با توجه به تجربه ای که در اختیار داریم به زودی تعداد قرقاول هایمان را به ۵۰۰ عدد می رسانیم و پیش بینی می کنیم فقط از محل فروش تخم های این ۵۰۰ بلدرچین در سه ماهه اول سال ۱۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشیم.»
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

فرستنده شاخه
کاربر مهمان
فرستاده‌شده در تاریخ: 2016/8/1 21:25  به روز‌شده در تاریخ: 2016/8/2 7:07
 تقدیر و تشکر از آقای ذبیحی بابت کار آفرینی
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای ذبیحی
تبریک میگم این فعالیتی که شروع کردین واقعا کار بسیار جالب و خوبیه و تشکر میکنم که این فعالیتشونو به اشتراک گذاشتن تا علاقه مندان به این شغل نیز این فعالیت رو شروع کنن
پاسخ
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
13 کاربر آن‌لاين است (8 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 13

بیشتر...
تبلیغات