کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

گنبدکاووس به عنوان نامزد شهر جهانی صنایع دستی معرفی می شود

فرستنده admin در تاريخ 2016/10/16 18:00:00 (500 بار خوانده شده) گزارش
تصویر کوچک شده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان ازمعرفی شهر گنبدکاووس به عنوان نامزد شهر جهانی صنایع دستی خبر داد و گفت: این شهرستان ظرفیت خوبی درحوزه صنایع دستی استان دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از ایرنا، ابراهیم کریمی روز شنبه درجلسه بررسی مسائل برج قابوس شهر گنبدکاووس، اظهار داشت: تنوع اقوام و صنایع دستی مرتبط با آن در گنبدکاووس سبب شد تا این شهر به عنوان پنجمین شهر کشور پس از شهرهای اصفهان، تبریز، مشهد و لاله جین برای نامزدی شهر جهانی صنایع دستی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشنهاد شود.

وی گفت: درصورت تصویب این پیشنهاد در سازمان میراث فرهنگی، گنبدکاووس به سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یوسنکو) برای تصویب به عنوان شهر جهانی صنایع دستی معرفی می شود.

کریمی همچنین از راه اندازی نخستین پایانه تخصصی صادرات صنایع دستی گلستان در شهر گنبدکاووس خبر داد و اضافه کرد: راه اندازی این پایانه صادراتی در کارگروه اشتغال استان نیز تصویب شده است.

وی، ایجاد مرکز تخصصی زیورآلات ترکمن و آغاز عملیات احداث موزه بزرگ گلستان در یک تا دو ماه آینده در گنبدکاووس را از دیگر برنامه های اداره کل میراث فرهنگی استان در این شهرستان اعلام کرد و ابراز داشت: با پایان یافتن طرح مطالعات موزه بزرگ، عملیات اجرایی این طرح با برگزاری مناقصه آغاز می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان همچنین از پیش بینی اختصاص 11 میلیارد ریال اعتبار برای طرح ساماندهی محوطه برج قابوس در شهر گنبدکاووس خبر داد و گفت: علاوه براین طرح احداث سرویس بهداشتی دربخشی از محوطه این برج بزودی آغاز می شود.

کریمی دراین جلسه پیشنهاد کرد، 10 تیرماه سالروز ثبت جهانی برج قابوس در یونسکو به عنوان روز گنبدکاووس نامگذاری شود.

به گزارش ایرنا، دراین نشست شهردار و برخی اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس و فرماندار ویژه این شهرستان نیز آمادگی خود را برای اجرای طرح بهسازی و احداث سرویس بهداشتی و دیگر امکانات رفاهی در محوطه برج قابوس اعلام کردند.

برج قابوس به عنوان بلندترین بنای آجری جهان که از شاهکارهای معماری اسلامی است، دهم تیرماه 1391 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

این برج که در مرکز شهر گنبدکاووس و بر فراز تپه ای بزرگ قرار دارد در سده چهارم هجری قمری به دستور شمس المعالی قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار ساخته شد.
ارتفاع برج قابوس 55 متر و با احتساب بلندی تپه 15 متری پای بست آن به 70 متر می رسد، ضمن اینکه این بنا با نقشه ستاره ای شکل، گنبدی مخروطی به ارتفاع 18 متر دارد که بر روی بدنه آن 10 ترک است.

شهرستان گنبدکاووس با 360 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
4 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 4

بیشتر...
تبلیغات