کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

توضیحات دکتر ارازمحمد سارلی در مورد آموزش زبان ترکمنی در مدارس

فرستنده admin در تاريخ 2016/10/22 4:40:00 (630 بار خوانده شده) اخبار اجتماعي
تصویر کوچک شده به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن، دکتر ارازمحمد سارلی در مورد آموزش زبان ترکمنی در مدارس در گروه مجازی انجمن ایل یار روز چهارشنبه 28مهر ماه جلسه بحث و گفتگو مجازی داشتند که گزیده ایی از سخنان وی را در ذیل می خوانید:

🔹اکنون در دوره جمهوری اسلامی ایران بارقه های امید که برآمده از متن قانون اساسی اصل 15 می باشد در وجود هر ترکمن فروزان گشته است. همراهی مسئولان امر در این اواخر این امید را به عمل نزدیک تر کرده است.....

🔹 می ماند ما که از ناباوری و عدم اطمینان امید خویش را باخته بودیم بیاییم و رسالت جدید آموزش زبان ترکمنی را به عنوان یک واحد درسی پیگیری کنیم . چرا که آموزش واحد درسی ترکمنی مطابق قانون اساسی و در راستای همگرایی بیشتر و اجرای منویات مسئولان دلسوز نظام می باشد.

🔹 آموزش زبان ترکمنی دو پروسه دارد یکی نگاه نرم افزاری مثل تهیه متون درسی و دیگر ایجاد بسترهای اجرایی که مهمترین بخش آموزش زبان ترکمنی در مدارس مناطق ترکمن نشین است.

🔹تدریس زبان ترکمنی از دل اختیاراتی است که انجمن اولیا و مربیان دارند تا برای تدریس زبان ترکمنی در ساعات فوق برنامه اقدام کنند. مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان گلستان جناب آقای وطنی که در جریان این دغدغه عمومی قرار دارند

🔹جامعه ی هدف دانش آموزان ترکمن مدارس مناطق ترکمن نشین و مناطقی است که تعدا قابل توجهی از دانش آموزان وجود دارند. اما جامعه ی اقدام سه محور اصلی داردانجمن اولیا و مربیان + مدیریت مدرسه + و شورای آموزش و پرورش شهرستان

🔹هریک از مدیران و انجمن های ما از کوموش دپه تا مراوه تپه می توانند متقاضی دایر کردن کلاس ها ی زبان ترکمنی باشند. بنده در این مدت افراد زیادی از عزیزان متولی امر صحبت کردم افرادی هم علاقمند هستند و دست به کار شده اند، برخی هم با سوال و تردید پیش می روند که به نظرم طبیعی است چون راه نرفته و طی نشده است ضمن اینکه امسال سال اول این تجربه است ممکنه یک دوره آموزشی سه ماهه باشد یا کم و زیاد.

🔹در باره کتابهای ترکمنی برای تدریس ما کتاب کم نداریم و موجود است. ممکنه این کتابها از لحاظ رسم الخط اندک تفاوتهایی داشته باشند. به نظرم این تفاوت چندان مهم نیست مهم باز شدن گره کور تدریس زبان ترکمنی و در اجرا و عمل می توان مواد درسی را ویراش و تغییر داد امری که در همه جا تقریبا مرسوم بوده در بادی امر عیب به حساب نمی آید.

🔹اموزش زبان ترکمنی شامل مقطع خاصی نیست هر انجمن مدرسه از ابتدایی تا پایان متوسطه می تواند متقاضی تدریس زبان ترکمنی باشد لذا می باید برای کلیه مقاطع پیش بینی لازم داشته باشیم تا برای گروههای سنی کتابهایی متناسب با سن شان تهیه و آماده کنیم.

🔹می توانید از هر مدرسه شروع کنید با نامه انجمن و نامه مدیریت مدرسه تقاضای خود را به اداره شهرستان ببرید و با کسب موافقت شروع کنید منتهی لازم است استاد و حق الزحمه مشخص گردد همچنین در ساعات فوق برنامه این کلاس ها برپا شود.

🔹این مجوز را یک فرصت می دانم و انتظار دارم تا مدیران ترکمن در هر سطح و مقطع به رسالت تاریخی خود در قبال خواست عمومی تدریس زبان ترکمنی مسئولانه وارد عمل شده به تشکیل کلاس های زبان ترکمنی مبادرت ورزند.

❇️همچنین همه عزیزان را دعوت می کنم تا در نمایشگاه کتاب امسال یعنی 4تا 10 آبان در محل نمایشگاه بین المللی گرگان جاده آق قلا برگزار می شود تشریف بیاورید و از غرفه ی انتشارات مختومقلی فراغی نیز دیدن نموده و با تازه های کتاب در حوزه زبان ترکمنی و تاریخ و ادبیات ترکمن آشنا شوید.
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
12 کاربر آن‌لاين است (5 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 12

بیشتر...
تبلیغات