کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

تذکر به دانشجویان برای دست‌ندادن دختران و پسران

فرستنده admin در تاريخ 2016/10/31 20:30:00 (770 بار خوانده شده) اخبار دانشجويي

روز گذشته نامه‌ای با امضای معاونت فرهنگی دانشجویی دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران در رسانه‌ها منتشر شد که محتوای آن از جداسازی و تفکیک جنسیت در فضاهایی از قبیل بوفه، نیمکت‌ها و محل استراحت و رعایت شئونات دانشجویی خبر داد.

به گزارش روزنامه سپید، طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها ازجمله طرح‌های مورد مناقشه‌ای بود که در دولت‌های نهم و دهم به‌صورت جدی پیگیری شد. دانشگاه علامه طباطبایی به ریاست حجه‌الاسلام سید صدرالدین شریعتی اولین داوطلب برای اجرای این طرح بود. در آن دوران علاوه بر سلف غذاخوری در دانشکده‌های دانشگاه علامه طباطبایی،‌ کلاس‌های درسی عمومی و تخصصی هم به‌صورت تفکیک‌شده ارائه شد.

هم‌زمان با این تغییرات در دانشگاه علامه طباطبایی، تنها دانشگاه تخصصی در حوزه علوم انسانی، دانشگاه‌های دیگر تفکیک جنسیتی را در فضاهای استراحتی با حضور افرادی که به دانشجویان دختر و پسر تذکر می‌دادند به راه انداختند موضوعی که دانشجویان ورودی سال‌های گذشته دانشکده پرستاری هم آن را تایید می‌کنند.

در این میان اما مهم‌ترین نگرانی دانشجویان این است که در صورت بروز چه نوع رفتارهایی با آنها برخورد می‌شود و دامنه و شدت این برخورد در چه سطحی خواهد بود؟!

نامه‌ای برای یادآوری به دانشجویان

فاطمه رحیمی کیان، معاون دانشجویی فرهنگی دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار سپید می‌گوید: «پیش‌ازاین هم به شیوه‌های مختلف موضوع تفکیک جنسیتی دنبال می‌شد. برای مثال محل استراحت یا فضاهای بازی که دستگاه‌های ورزشی در آن قرار دارد را جدا کرده بودیم. تلاش ما این بوده که تا حدی که امکان دارد این فضاسازی رعایت شود. به‌خصوص برای دانشجویان خانم که می‌خواستند استراحت کنند، راحت باشند.» او توضیح می‌دهد: «برای جداسازی این فضا یک اتاق تربیت‌بدنی را به سالن غذاخوری اختصاص دادیم تا یکی محل صرف تغذیه دانشجویان خانم و دیگری محل تغذیه دانشجویان پسر باشد. منظور از سالن‌های غذاخوری آنجایی که محل نشستن دانشجویان است، نه جایی که محل خرید و تهیه غذا است.» به گفته معاون فرهنگی دانشجویی دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران این جداسازی فضا با نصب تابلویی مشخص‌شده تا دانشجویان رعایت کنند.

رحیمی کیان می‌گوید: «این تغییرات در بهمن یا اسفند سال گذشته در دانشکده اتفاق افتاده و موضوع جدیدی نیست. اما ازآنجاکه در شهریورماه سال جاری مجددا از دانشگاه به ما ابلاغ شد که بر فضاها بیشتر نظارت شود و از اقدامات انجام‌شده برای حسن نظارت بر فضاهای دانشگاهی گزارش عملکرد ارائه شود، بندی که مربوط به محل استراحت و استفاده از بوفه مربوط بود را به دانشجویان یادآوری کردیم.»

او در این مورد توضیح می‌دهد: «رعایت کردن فضاهای جداسازی شده از سوی دانشجویان بستگی به ساعات مختلف روز دارد. در ساعاتی که ازدحام دانشجویان زیاد است ممکن بود که این جداسازی رعایت نشود اما هم تابلو نصب‌کرده بودیم و هم از مسئولان بوفه درخواست کردیم که به دانشجویان تذکر دهند.»

او در پاسخ به این سوال که مصداق خطا چه خواهد بود، می‌گوید: «برحسب مورد فرق می‌کند. دست دادن دختر و پسر به هم که حدود شرعی را هم نقض می‌کند، ازجمله مواردی است که دانشجویان باید تذکر بگیرند.»

علی جعفریان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز درمورد تفکیک جنسیتی در فضاهای استراحت و فراغت دانشجویان می‌گوید: «بایدی در کار نیست. ما همیشه تاکیدداریم که اگر جدا باشد بهتر است. بنابراین چیز جدیدی نیست و اگر شرایطی باشد که بتوان دختر و پسرها را از هم جدا کرد، بهتر است اما خب شرایط هم باید فراهم باشد.» جعفریان در پاسخ به این سوال که حتی فضای استراحت دانشجویان هم باید جدا شود، توضیح می‌دهد: «من از این جزئیات خبر ندارم و باید سوال کنم.»
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
3 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 3

بیشتر...
تبلیغات