کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

ضرورت استفاده کشاورزان از کود آلی به جای کود شیمیایی

فرستنده admin در تاريخ 2016/11/20 5:20:00 (406 بار خوانده شده) گزارش

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ضعیف بودن مواد آلی در خاک‌های کشور گفت: استفاده کشاورزان از کودهای آلی به جای کود شیمیایی ضروری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از فارس، ، اسماعیل اسفندیاری‌پور ظهر امروز در همایش و کارگاه آموزشی تغذیه گیاهی با کودهای نانو اظهار کرد: یکی از مهم‎ترین عملیات به‎زراعی و کشاورزی حاصلخیز کردن خاک با مصرف بهینه کود است که این امر امنیت غذایی و کشاورزی پایدار را موجب می‎شود.

وی با بیان اینکه 30 تا 60 درصد عملکرد هکتاری محصولات کشاورزی تابع مصرف کود می‎باشد به مزایای مصرف کود بهینه در مزارع اشاره کرد و افزود: مصرف بهینه کود موجب افزایش عملکردی هکتار، افزایش کیفیت محصولات کشاورزی، کاهش آلودگی محیط زیست و کاهش تجمع مواد آلاینده می‎شود.

وی بیان کرد: کیفیت محصولات تولید شده در بخش کشاورزی باید مورد توجه کارشناسان و کشاورزان واقع شود تا با تولید محصول غنی از عناصر سلامتی جامعه حفظ شود.کاهش مواد مغذی در خاک موجب کاهش عملکرد محصولات می‎شود

مشاور وزیر جهاد کشاورزی عدم بازگشت مواد مغذی به خاک را یکی از ضعف‎های واقعی در بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: متأسفانه حد ضرورت و نیاز اولیه عناصر به خاک برگردانده نمی‎شود و یکی از دلایل کاهش عملکرد محصولات به خصوص محصولات استراتژیک در سال‎های اخیر این است که به تناسب از کود استفاده نکرده‎ایم.

اسفندیاری‌پور تغذیه گیاه را در چهار رکن ژنتیک، مکانیزاسیون، تغذیه و کود دانست و افزود: این عوامل مجموعه‎ای است که برای رشد گیاه لازم و ضروری به نظر می‎رسد و با رعایت آن صرفه اقتصادی، افزایش تولید و عملکرد ایجاد می‎شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر نخواهیم کیفیت خاک و ذخایر خاک کاهش یابد، باید از کودهای آلی استفاده کرد چرا که در ازای برداشت محصول عناصر غذایی نیز از خاک برداشته می‎شود.

مجری طرح گندم کشور در ادامه به تعادل در میزان مطلق و نسبی مصرف عناصر غذایی اشاره کرد و گفت: این امر موجب پایداری تولید، حفظ حاصلخیزی خاک و سلامت محیط زیست و جامعه خواهد شد.

اسفندیاری پور تبیین کرد: استفاده از کودهای شیمیایی ضمن شیوع برخی از بیماری‎های عملکرد محصلات را نیز کاهش می‎دهد و خاک را فقیر می‎کند با استفاده از کودهای ریزمغذی می‎توان به خودکفایی تولید محصولات رسید.

وی یادآوری کرد: استفاده از کودهای نانو و کود آلی به جای کود شیمیایی موجب کاهش روند از بین رفتن خاک می‎شود.
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
4 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 4

بیشتر...
تبلیغات