کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

مجری طرح گندم کشور: کیفیت گندم گلستان مطلوب نیست


مشاور وزیر و مجری طرح گندم کشور گفت: گندم گلستان از گندم های با کیفیت کشور نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از مهر، اسماعیل اسفندیاری پور ظهر پنجشنبه در همایش «کود نانو» که در گرگان برگزار شد، گفت: ضمن اهمیت به کمیت و ارزش اقتصادی محصول باید به کیفیت آن هم توجه ویژه داشت چرا که مواد غذایی که از محصولات کشاورزی تولید می‌شود اگر غنی باشد و در اختیار آحاد جامعه قرار گیرد به سلامتی جامعه کمک می‌کند.

وی افزود: ادعایی مطرح شده است که گندم گلستان جزو گندم‌های با کیفیت کشور است که من این را قبول ندارم چرا که آمار و ارقام را که در کنار هم قرار می‌دهم خلاف آن را نشان می‌دهد، به عنوان مثال در بحث پروتئین، گلوتن مرطوب، رطوبت و ... آمار گندم‌های گلستان با آمار کشور متفاوت است و درصدی کاهش یا افزایش دارد.

مجری طرح گندم کشور با بیان اینکه معتقد هستم باید سطح کیفیت و فاکتورهای کیفیت گندم افزایش پیدا کند، گفت: لازمه این کار استفاده از ارقام مناسب برای تولید محصولات با کیفیت است.

مشاور وزیر کشور با بیان اینکه متأسفانه ما حق خاک را رعایت نمی‌کنیم و از آن انتظار بیشتری داریم، اظهار کرد: یکی از دلایل کاهش عملکرد زمین های کشاورزی این است که ما به تناوب از خاک استفاده کرده‌ایم و آنچه را که استفاده کرده‌ایم به آن بازنگردانده‌ایم.

اسفندیاری پور گفت: باید از فناوری و تکنولوژی به گونه ای استفاده کنیم تا ضایعات به حداقل برسد و در کنار آن از تجربه جهانی هم بهره ببریم.

وی با بیان اینکه باید به مباحث مربوط به آب پرداخته شود، افزود: شاید در گلستان شرایط استثنایی حاکم باشد اما لازم است آبیاری تکمیلی را با جدیت دنبال کنیم.

مشاور وزیر کشور با بیان اینکه استان گلستان سال گذشته در زمینه کنترل عوامل خسارت زا در بیماری‌ها عملکرد خوبی داشته است، گفت: در بحث تغذیه چهار رکن مهم داریم، ژنتیک (رقم)، مکانیزاسیون، تغذیه و کود که مجموعه خصوصیات مثبت خاک از مواد عالی را نشان می‌دهد و اگر ایرادات آن رفع شود صرفه اقتصادی خواهد داشت.
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود

واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

افراد آنلاين
4 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 4

بیشتر...
تبلیغات