کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

مصاحبه خواندنی با حاج محمد آخوند عابدی کر، امام جمعه فقید بندرترکمن

فرستنده admin در تاريخ 2017/1/15 5:00:00 (836 بار خوانده شده) مصاحبه
تصویر کوچک شده همه ی کسانی که استاد حاج آخوند عابدی کر را می شناسند می دانند که ایشان کمتر در باره ی خود سخن گفته اند .با این حال اغلب می دانند که ایشان یکی از روحانیان و ائمه جمعه و جماعات برجسته وسرشناس استان گلستان و ترکمن صحرا است ..

سخنرانی ها و پژوهش های وی در در زمینه های علوم دینی و قرآنی شهرت زیادی دارد. «تفسیر عابدی» از ایشان هم اکنون مورد استفاده اکثر ترکمن های ایران و سایر کشور های دنیا است .گفت وگویی کوتاه در محضر استاد داشته ایم که در پی می خوانید.

تصویر کوچک شده


ضمن تشکر از جنابعالی ، لطفا اگر ممکنه در ابتدا بفرمایید در در چه سالی وکجا متولد شدید ؟:
بنده حاج محمد آخوندعابدی کر هستم . در سال ۱۳۰۵ در گمیشان به دنیا آمدم.

حاج آقا اگر ممکن است مختصری در باره دوران کودکی خودتان و استادانی که داشتید صحبت بفرمایید .

من مکتب قرآن را پیش ملا محمد حسین گمیشانی شروع کردمو سواد اولیهرا از ایشان آموختم وایشان در واقع اولین آموزگار من بود .در آن زمان که در گمیشان به مکتب می رفتم ، از نظر مالی ما بسیار ضعیف بودیم. من حتی یک جفت کفش نداشتمکه به مکتب بروم . آن زمان خدا بیامرز مادرم مرابه خاطر نداشتن کفش کول می گرفتوبه مکتب می برد .ایشان حق بزرگی بر گردن من دارند و من تمام پیشرفت و فعالیت های خودم را مدیونتلاش و فداکاری مادرم می دانم .

سپس علوم دینی را در گمیشان ادامه دادمودر محضراستاد«اتکه آخوند»ادامه دادم و سپس به محضر استاد « هجو آخوند» آمدمو از ایشان کسب فیض نمودم . بعد برای ادامه تحصیلو تکمیل اصول دینو فقه و ادبیات به پیش استاد « عبدالقادیرآخوند» رفتم .محل تحصیل روستای عرب جیق نزدیک گلی داغ بود.

استاد اگر ممکن است در باره شخصیت «عبدالقادیر آخوند» کمی توضیح بدهید

استاد عبدالقادیر آخونددر طول یک سال یازده ماه تمام به تدریس مشغول بود و فقط در سال یک ماه و آن هم درربیع الاول حوزه را تعطیل می کرد و بقیه سال به تدریس مشغول بود .ایشان حدود۱۵۰ شاگرد داشتو هیچ واجباتی از مردمدریافت نمی کرد .

استاد از چه زمانی به کار تدریس مشقول شدید؟

در سال ۱۳۲۵ فارغ التحصیل شدم ودر روستای صحنه سیزده سال به عنوان مدرس علوم دینی فعالیت کردم .در همان زمان در مدرسه سپسالار( مدرسه عالی مطهری)در رشته ی « منقولات»شرکت کردم و موفق به دریافت مدرک منقولات شدم .چون در آن زمان در روستای صحنه فقط تا کلاس چهارم ابتدایی بود برای ادامه تحصیل فرزندانم در سال ۱۳۳۸ به بندر شاه (بندرترکمن ) آمدم ودر این شهر مشغول فعالیت شدم .در سال ۱۳۳۹ به استخدام آموزش و پرورش در آمدم .

استاد از همکاران آن زمان در آموزش و پرورش می توانید چند نفر را نام ببرید ؟
آقاب کتوک – آقای نجاری – آقای علیمی و …

اولین بار در چه سالی به مکه مکرمه مشرّف شدید ؟
در سال ۱۳۵۷اولین بار به عنوان روحانی به مکه مکدمه مشرّف شدم و از آن به بعد تا امروز اگر فرصتی بود برای زیارت به مکه مشرّف می شوم .

مجموعه کتب تفسیر عابدی اکنون یکی از کتاب های مهم و مرجع است. کاری که جنابعالی انجام داده اید نه تنها در ایران بی سابقه و بی نظیر است بلکه کاری با این عظمت وجامعیت به زبان ترکمنی انجام نشده است .چه انگیزه ای باعث شد تفسیر عظیم عابدی را به نگارش در بیاورید؟ کار تفسیر قرآن چند سال طول کشید؟اصولاًچرا این تفسیر را به زبان ترکمنی نوشتید؟
من از سال ۱۳۳۸ دربرنامه ای که از رادیو گرگان پخش می شد تفسیر قرآن می کردم . در سال ۱۳۴۹ مردم ترکمنستان از من احکام را متقاضی شدند.به همین خاطر من تفسیر قرآن را از همان جا شروع کردم و به مدت ۳۱ سال طول کشید.(۱۳۴۹تا۱۳۸۰) تا به امروز هم ۷ بار تجدیدچاپ شده است .برای این که این تفسیر مورد استفاده مردم ترکمنستان و ترکمن های چین ،پاکستان ،افغانستان و ترکیه و مکه و مدینه قرار بگیرد آن را به زبان ترکمنی به نگارش در آوردم .این تفسیر به همه ی این کشورها فرستاده شده است . حتی عده ای از ترکمن های این مناطق خودشان آمدند و این تفسیر را با خود به کشورشان بردند .

با کدام یک از رهبران انقلاب تا کنون ملاقات داشتید ؟

با امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی (ره ) و همچنین با رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای ملاقات داشتم و همچنین با اکثر مسئولان نظام و روحانیون برجسته ملاقات های زیادی داشتم .

با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

مصاحبه کننده : یوسف فراخی – گل صحرا
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه
این خبر را در این سایت‌ها بوک مارک کن
ارسال خبر به Blinklist ارسال خبر به del.icio.us ارسال خبر به Digg ارسال خبر به Fark ارسال خبر به Furl ارسال خبر به Newsvine ارسال خبر به Reddit ارسال خبر به Simpy ارسال خبر به Spurl ارسال خبر به یاهو Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Buzz Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
9 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 9

بیشتر...
تبلیغات