کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

گزارشی از وضعیت بیکاری جوانان ترکمن و ارائه راهکارهای پیشنهادی

فرستنده admin تاريخ 2017/1/28 5:10:00

تصویر اصلی میدانید که گمیشان بیشترین بیکار را در سطح استان یا حتی کشور دارد،جوانان این دیار برای کسب روزی حلال از دیار خود میروند ولی عمده آنها در شهر باقی می مانند.

زمین و زراعت متعلق به افراد محدود صاحب زمین است آنهم بدلیل دیمی بودن بستگی به بارش باران دارد،

دریا و این نعمت خدادادی تنها امید جوانان و بیکاران گمیشان است،بخدا ،به پیر و پیغمبر درد و رنج نداری و فقر را بچشید تا بدانید نداری یعنی چه. از طرفی قبول داریم بدلیل صید بی رویه،حتی صیادان مجاز هم درآمدی ندارند،ذخایر خزر تقریبا در حال نابودی کامل است،سدهای زده شده در بالادست مانند سدهای گلستان،وشمگیر،خواجه نفس،آبی را روانه دریا نمیکند و تالاب بزرگ گمیشان خشکیده،روسیه سدهای زیادی بر روی ولگا زده و چون 80 درصد آب ورودی خزر از آنجا تامین میشد خزر بتدریج می خشکد و با این روند روزی فرا میرسد که گمیشانیها از طریق خشکی خزر با باکویی های آذربایجان رفت و آمد زمینی داشته باشند.

اثر اجتماعی و ناخرسندی قتل جوانان صیاد منطقه بتدریج افزایش می یابد،چون قتل یک انسان برای 4 قطعه ماهی مفهوم ومعنایی دیگر دارد.

آقایان بدانید اگر شکم گرسنه باشد مجبورید برای رفع آن به دریای خدا سربزنید، توجیه غیرمجاز بودن صید هم از طریق علما و هر مجموعه دیگر هم کارساز نیست، وجود کارمندان و مجموعه شیلات و حراست دریا هم دیگر مفهوم اقتصادی ندارند و چون دریا منبع آبزی ندارد اینهمه کارمند و سازمان هم بتدریج بیکار میشوند.،پس با چالش و معادله موجود یعنی،شکم گرسنه،بیکاری رو به تزاید،تهدید زیست محیطی و انقراص نسل ماهیان خاویاری و سایر آبزیان(میگو تخم و نوزاد ماهی کولی را میخورد و کولی که غذای ماهی خاویاریست غذا ندارد،داستان عدم توجه به اکوسیستم همانند تالاب انزلی در گمیشان هم با ورود میگو به چرخه دریای شمال تکرار شد)و عدم وجود توجیه اقتصادی برای بقای سازمان شیلات شمال و کارمندان محیط زیست و حراست دریا چه باید کرد

آیا مهاجرت تمام جوانان گمیشان به گرگان و اشتغال آنها در گرگان میتواند مشکل را حل کند و از فردا جوانان و مردم بیکار چند راس گاو و گوسفند و زمین لم یزرع خود را بفروشند و بیایند در شهر ثروتمند،غنی،پرآب و پرشغل گرگان ساکن شوند.

اما بهترین پیشنهاد برای مسئولین امر،این است که همانند مکانیزم های معمول در دنیا،یعنی رویکرد کلی واگذاری حفظ منابع آبزی خزر را به خود مردم منطقه واگذار کنند، دخالت دولت در حد راهنمایی باشد و از دانش سازمانهای بین المللی محیط زیست جهانی و تسهیلات آنها استفاده کنیم،مردم و جوانان باید فقط و فقط در زمینه تکثیر و پرورش فعال باشند و اساسا نیازی به سازمانهای دیوانسالارانه شیلات،محیط زیست و حراست دریا نباشد،اگر سازمانهای مردم نهاد و اتحادیه های تکثیر،پرورش و صید منطقی شکل بگیرند برای همه جوانان شغل وجود خواهد داشت.قاعدتا روشهای آمرانه و سختگیرانه پاسخ رفع یا توجیه وضع موجود نیست،و بجای آن روشهای پیشگیرانه و همکاری جمعی جواب میدهد،

داستان مردم آفریقا که یک قاره را در اختیار دارند و فقر مفرط محیط زیست آنها را در معرض خطر جدی قرار داده و مردمانشان با خشکسالی ، مرگ و قحطی روبرو هستند هیچگاه نباید در کشوری که مهد تمدن،عدالت و مساوات است تکرار شود.

عزیزان مسئول ،در سالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی،حضرت آیت ا... خامنه ای، بنام اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نامگداری نموده اند بیایید بجای عکس گرفتن ها و راه انداختن گروههای تلگرامی تبلیغاتی،جلسات تصنعی، نشست های بیهوده، فرصت سوزی ها و ...آستین ها را بالا بزنیم و هر روز گزارش افتتاح یک طرح عمرانی،راه اندازی یک واحد تولیدی، باز شدن مرز و گمرک گمیشان، پیگیری منطقه آزاد، فعال سازی دهکده های توریستی، ورود سرمایه گذار داخلی و خارجی، افتتاح کارخانجات و ... را بشنویم.

دولت محترم هم با پیگیری نمایندگان عزیز مجلس، بودجه اختصاصی کارآفرینی و رفع محرومیت شهرستان گمیشان و بندرترکمن را بطور اختصاصی در نظر خواهند گرفت و بدین ترتیب هم شاهد رونق اقتصادی،رفع معصلات اجتماعی و توسعه پایدار(حفظ محیط زیست خشکی و دریا و منابع آن)خواهیم بود.

جناب فرمانداران عزیز تشکیل کارگروه اجرایی کارآفرینی و دعوت از سرمایه گذاران و نشست های عملی منتج به نتیجه از اولویت های شما عزیزان می باشد.توفیق شما بزرگواران و سربلندی و اعتلای نطام مقدس اسلامی آرزو و آرمان همه ترکمن های وفادار به نظام عزیزمان است.
ومن ا...التوفیق

گروه پژوهشی سایت دانشجویان ترکمن
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
نشانه‌ی پيام*
       
پیام*
آدرس اینترنتی پست‌الکترونیکی تصویر واردکردن تصویر لبخند‌ها فلش Youtube کد منبع نقل قول

Bold Italic Underline Linethrough  چپ وسط راست  


برای دیدن محتوای در حال کار بر روی پيش‌نمايش کلیک کنید.
گزينه‌ها*
 
 
 
کد تایید*

اگر نمی‌توانید کد را تشخیص دهید، لطفا روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر دیگری ساخته شود


حروف موجود در تصویر را وارد کنید
حساس به بزرگی و کوچکی حروف
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
 
تبلیغات

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
افراد آنلاين
13 کاربر آن‌لاين است (8 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 13

بیشتر...
تبلیغات