کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

RSS Feed

هنر نمد «کچه» میراث قوم ترکمن

تصویر کوچک شده این محصول برای پوشاندن کف اتاق، سالن، پوشش آلاچیق، پوشش اسب، رویه‌ زین و … به کار می‌رود. هم اکنون استفاده از نمد ترکمنی برای فرش کردن اطاق کمتر استفاده می‌شود اما خانه‌ای نیست که در آن از نمد به عنوان سجاده استفاده نشود.

گلیم ترکمن

تصویر کوچک شده همانگونه که در زمان پشم چینی گوسفندان، پشم های مورد استفاده در بافت قالی یا تهیه ی نمد، با توجه به نوع و مرغوبیت آن انتخاب میگردد، پشم های مناسب گلیم بافی نیز با دقت انتخاب میشود.

قالی ترکمن

تصویر کوچک شده قالی ترکمن بیش از 5000 سال قدمت سال دارد این سند ماندگار و ارزشمند را که توسط مادران ما از گذر اعصار عبور کرده به نسل ما رسیده در کشور دوست و برادر ترکمنستان هر ساله جشنواره ای باشکوه به همت و تلاش رئیس جمهور ترکمنستان جناب آقای قربان قای بردی محمداوبرگزار میشود.

آثار تقدس درخت در قالی های ترکی

تصویر کوچک شده نوشته : گالینا سرکینا
یازدهمین کنگره هنرهای ترک –اوتریخت،هلند .اوت 1999
مترجم :دکتر رحمت قاضیانی

مقدمه ی مترجم : ( در جهان بینی ترکهای باستان درخت از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. در نظر ترکهای باستان، مدل فضائی دنیا از دیدگاه آفرینش جهان، شامل بالا ، زیر و میانه بوده ، که بیشتر تصویر یک درخت را در نظر آنها مجسم می کرد ، درختی که هر قسمت آن معرف بعضی فعل و انفعالات طبیعی یا اجتماعی بوده است . بالا،تاج درخت : که یادآور فضا،ستارگان ، قلل کوه ها ، سرچشمه های رودخانه ها ، پرندگان و جهان بالا است . پائین : ریشه های درختان ، غارها ، تنگراه ها ، آب و حیواناتی که در لانه های زیر زمینی زندگی می کنند ، و دنیای زیرین را بخاطر می آورد . دنیای میانه ، یا تنه درخت : دّره ها ، نوع بشر، و حیوانات خون گرم را یاد آور می شود.
درختی که به عنوان نماد این طرز فکر مورد احترام ترکهای باستان بود ، درخت غان بوده است ، که در مراسم مذهبی مختلف برای تا نگری از آن استفاده می شده است . و مردم برای بر آورده شدن آمال و آرزو هایشان ازسوی تا نگری، به آن پارچه می آویختند.)

تبلیغات

ورود

واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

افراد آنلاين
3 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 3

بیشتر...
تبلیغات