کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

RSS Feed

راز آفرینش و آموزه های اسلامی در ادبیات آلمانی یوهان ولفگانگ گوته و حافظ شیرازی

تصویر کوچک شده ترجمه ونگارش: نظر محمد(هوشنگ) گل محمدی- از سالیان دور یعنی از زمان رقابت قدرت های غرب و شرق در عرصه سیاسی و اجتماعی منطقه و توجه سفیران و بازرگانان و پژوهشگران به سرزمین های آسیای میانه به ویژه ایران ، زبان و ادبیات مشرق زمین و در رأس آنها فارسی ، عربی و ترکی از اهمیتی خاص بر خوردار گردیدند و بسیاری از اندیشمندان و پژوهشگران با آموختن زبان های یاد شده در جهت شناخت و گسترش زبان و ادبیات مشرق زمین تلاش بسیار نمودند ودر این راستا با ظهور اسلام در آثار و نوشته ای علمی وادبی خویش ، متأثر از راز آفرینش و اثر گذاری اسلام بر جوامع دینی و اجتماعی ملل مختلف روی زمین ، هریک به سرودن اشعار و مقالات و کتب علمی و پژوهشی پرداختند .

ادبی دیل یا زبان ادبی یعنی چه؟

تصویر کوچک شده عیسی ارازلی - شاید درست ترین تعریف برای این موضوع این باشد که زبان ادبی حداقل نباید با تاریخ، دستور و قواعد خود مخالف باشد. و این مقاله برای این است که در سال های اخیر عده ای تحت عناوینی چون کارشناسان و متخصصین زبان ترکمنی تلفظ و نوشتار برخی از لغات ترکمنی را با این ادعا که از نظر ادبی درست نیستند تغییر داده و در عین حال در این باره به سوالات شفاهی و یا مندرج در جراید محلی و سایت های اینترنتی که سال هاست به تناوب و بصورت متنوع بیان می گردند پاسخ نداده اند.

ضرب المثل: قووردنگ ذریاتی بولمز/ جمعیت گرگ ها اضافه نمی شود

تصویر کوچک شده گرگ جانوریست بسیاردرنده و بیرحم. او حتی ملاحظه ی همنوعان خود را هم نمی کند. این ضرب المثل در مقام انسان هایی است که خصلتشان شبیه خصلت گرگ هاست. آنها به نزدیک ترین افراد خود هم رحم نمی کنند و همه را از خود می رانند. این عده وقتی جمعیتی تشکیل می دهند تعدادشان رفته رفته کاهش می یابد و به تعداد انگشتان دست میرسد. و با همان تعداد هم نمیسازند و بین خود همیشه درگیری دارند.

بهار، قیامت روی زمین است

تصویر کوچک شده شعر" نظر ایله" از مختومقلی فراغی با ترجمه عیسی ارازلی را در ذیل می خوانید:
آیا با دیدن گیاهان ودرختانی که تا دیروز خشک و پژمرده بودند و امروز به برکت بهار با کمی بارش باران و اندکی ملایمت زنده و سرسبز شده اند بی اختیار به این فکر نمی افتیم که ما هم در شرایطی خاص می توانیم دوباره زنده شویم. مخصوصا اگر بدانیم که بدلایل علمی و منطقی، و ارتباط علت و معلولی ما و جهان نمی توانستیم باشیم. اما هستیم! و اتفاقا فریاد "من هستم" دانشمندانی چون دکارت و انالحق من الحق عرفایی چون مختومقلی هم از همینجاست.

شعر زیبا «انه دیل» از استاد منصور طبری همراه با لینک دانلود فایل صوتی دکلمه شعر توسط شاعر

تصویر کوچک شده قولاق قویونگ قارداشلار ............. اویـلانینگ بـو سـؤزلـره
تورکمن دیلی قالیپ دوور ............ یـاش دولسون بـو گؤزلره
تـأزه تـأزه سـؤزلـری ................... آیـری دیـلدن قوشدیلار
تورکمن دیلین کیچلدیپ ............. اؤز دیـلیندن گِچـدیلـر

اُسطُرلاب و تعيين وضعيت رسم‌الخط‌ها

تصویر کوچک شده عیسی ارازلی - آنطور كه در فرهنگ دهخدا آمده است، اسطرلاب كلمه‌ايست يوناني و نام وسيله‌ايست كه در گذشته براي تعيين وضعيت ستارگان بكار میرفته است. بسياري اختراع اسطرلاب را به پسر ادريس پيامبر (بقول يوناني‌ها هرمس حكيم) نسبت مي‌دهند. امروزه با اختراع و جايگزيني ابزار پيشرفته‌تر نام اين وسيله كمتر شنيده و یا ديده مي‌شود و لذا روشن است كه خيلي‌ها ندانند آنرا با ط بنويسند يا ت.

توٌرکمن ادِبییاتئنئنگ تاریخی -"غاراسِییتلی" (1971ـ1915) «عبدالعظیم ممی زاده» (ایکئنجی بولوم)

تصویر کوچک شده غ.سِییتلی‌ونیگ شاهئرانا اوسسات‌لئغئنئنگ بارخا آرتئپ،دؤوره‌باپ اثِرلِر دؤردیأن دیگینی یوُقارقی سؤزلِر، شیله-ده گوٌرروٌنگینی ادِن یئغئندی‌مئزداقی بِیله‌کی شئغئرلار بیرکمسیز ثوبوت ادیأر. «پاراخات‌لئق‌ینگر» (1953) آتلی غوشغولار کیتابی بیلن تانشانئندا، اوُنونگ شاهئرانا اوسساتلئغنی‌نئنگ خاص-دا کأمیل‌لِشیأندیگی‌نینگ شایادی بوُلیارسئنگ.

دور باش ای خواجه از اهل نفاق

تصویر کوچک شده کامبیز قجقی نژاد*
دور باش ای خواجه از اهل نفاق
در جهنم دان منافق را وثاق

سه علامت در منافق ظاهرست
زان سبب مقهور قهر قاهرست

وعده های او همه باشد خلاف
قول او نبود بغیر از کذب و لاف

مومنان را کم رعایت می کند
هم امانت را خیانت می کند

نیست در وعده منافق را وفا
زان نباشد در رخش نور و صفا


شبي با فراغي (نشست کتابخوانی جمعیت مختومقلی کلاله)

تصویر کوچک شده عارف و شاعر نامی ترکمن ماغتئم قولی فراغی همانند شاعران پیشین، سعدی و حافظ و ... به تمدیح و توصیف عرش صفتان فرشي می پردازد و قلم ذوق خويش را بدان سو هدایت نموده و سجا‌یای اخلاقی و ... خصوصیات رفتاری فرشته صفتان را بصورتی بس استادانه و ماهرانه به قلم نظم به زیبائی تام به تصویر می کشد و در اوصاف و اوراد آنان چنان رخش قلم را همچون چابک سواران زبردست در میدان ادبیات و اشعار می تازد که مشتاقان اشعار و عاشقان گفتارش را صد چندان به وجد می‌آورد تا در کوی و برزن، دشت و صحرا ناخودآگاه و بی اختیار این چنین ابیات موهوم و موزون و صیقل داده شده زیبا را زمزمه نمایند.
تبلیغات

ورود

واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

افراد آنلاين
2 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 2

بیشتر...
تبلیغات