کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

RSS Feed

دکتر محمدامین کنعانی از اساتید برجسته و نامی ترکمن در دانشگاه گیلان

تصویر کوچک شده در راستای اهداف پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن مبنی بر معرفی نخبگان و مشاهیر علمی ترکمن، با دکتر محمدامین کنعانی از اساتید جمعیت شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان آشنا می شویم که در ذیل بیوگرافی ایشان را می خوانید:

گفتگو با یدالله صحنه نویسنده کتاب حافظ و مختومقلی مختومقلی و حافظ هر دو اهل عرفان هستند

تصویر کوچک شده یدالله صحنه دبیر انجمن آینا و یکی از شاعران و نویسندگان پرکار شهرستان آق قلاست. وی دبیر ادبیات فارسی و دانش آموخته دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد گرگان می باشد. صحنه پایان نامه خود را به ادبیات تطبیقی در باب حافظ و مختومقلی دو شاعر صاحب سبک و تاثیرگذار ادبیات فارسی و ترکمن اختصاص داد که اثری ارزشمند و خواندنی است. این اثر بصورت کتاب چاپ شده است . روزنامه گلشن مهر با این جوان فعال گفتگویی ادبی انجام داد که در ذیل میخوانید:

دکتر عایشه مخدومی، اولین دکتر داروساز زن ترکمن ایران / نیم قرن تحصیل و تدریس و کار

تصویر کوچک شده به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران، کوموش‌تپه زادگاه خیلی از بزرگان علم و دانش ترکمن‌های ایران می‌باشد. کوموش تپه‌ای که تنها نقطه جغرافیایی ترکمن‌صحرا از زمان اشکانیان تا دوران اخیر تنها نقطه ارتباط با اروپا و تأمین کننده بخشی از نیازهای اروپا بوده است.

استاد عبدالرحمن اونق، اولین رمان نویس ترکمن

تصویر کوچک شده عبدالرحمن اونق از نویسندگان توانای ترکمن می باشد. او در سال 1339 در روستای دهنه یك خواجه نفس گمیشان متولد شد و تحصیلات خود را تا مقطع كاردانی زبان عربی ادامه داد او علاوه بر دبیری آموزش و پرورش مسئول بخش داستان كانون پرورش فكری نیز هست در میان آثار او دو رمان راز خایر خوژه و آوای صحرا در جشنواره معلم برگزیده شده‌اند.

دولت محمد آزادي

تصویر کوچک شده دولت محمد از شاعران مشهور قرن دوازده هجري ميباشد . وي در نواحي رود اترك ـ گرگان متولد شده ]است[ به قارّي ملا (ملاي پير) نيز مشهور است پدروي مختومقلي نام داشت و چون به كار ساختن زين و شلاق از چرم مشهور بود به مختومقلي يونه چي اشتهار يافته است. آزادي علوم ابتدائي را نزد پدرش كه از علم وسواد شاعري بهره اي داشت فراگرفته سپس براي تحصيل به خيوه رفته است.

درجات علمی ادبی و اشراقی تصوفی شیخ ابوسعید ابوالخیر

تصویر کوچک شده پیروان و مقلدین رسوم مادی در زمان حیات شان مردگانند و رهروان حقیقت در زمان مرگ شان زنده اند. { ازسخنان شیخ }
پدرش یعنی ابوالخیر اهل خرد و تصوف بوده و مجالس هفته وار باصوفیان هم سلکش در ( میــهنـه ) ، مرقوم تاریخ گشته است ؛ ابوالخیر باعاید مختصر که از دکان عطاری داشت توأمان بابرکات سفرهء ضمیرش خوان عریضی را به همقطاران و مریدان خویش همی گسترانید . وازهمین سبب فرزانه فرزند رنگ بگرفته از اخلاق شایستهء پدر ، شهرهء خاص وعام گردید !

نگاهي‌ به‌ زندگاني‌ مسكين‌ قليچ‌‌

تصویر کوچک شده مقدمه‌:
انگيزه‌ي‌ تدوين‌ مقاله‌ي‌ حاضر، معرفي‌ عارف‌ وارسته‌ي‌ قرن‌ نوزده‌ تركمن‌ به‌ مردم‌ فرهنگ‌ دوست‌ايران‌ اسلامي‌ است‌.
تحقيقات‌ و مطالعاتي‌ كه‌ درباره‌ي‌ اين‌ شاعر انجام‌ گرفته‌، داراي‌ پيشينه‌اي‌ قديمي‌ است‌.

جمشيد آقچه لي هنرمندي محبوب

تصویر کوچک شده جمشيد آقچه لي شاعر خوش قريحه و هنرمند محبوب تركمن صحرا ست كه در آزادشهر سكونت دارد. در راديو گرگان كار مي كند. عضو فعال انجمن ميراث گنبد مي باشد. وي جواني خلاق و مستعد است كه شخصيتی چند بعدي دارد. يعني اينكه در چند زمينه فعاليت موثري دارد. گاه شعر فارسي مي سرايد. گاه گزارشگر صدا و سيماست و كار خبري مي كند.

زندگی نامه کریم قربان نفس

تصویر کوچک شده کریم قربان نفس، شاعری نوپرداز، مترجمی توانا و روزنامه نگاری نکته سنج در 18 اکتبر سال 1929 میلادی در روستای «ییلانلی» از توابع بخش گوگ تپه ترکمنستان متولد شد. وی در سن هفت سالگی اولین شعرش را سرود و نخستین بار، شعر وی در روزنامه «صدای کالخوزچی» به چاپ رسید. در سال 1942 پس از ناکامی در عشق، شعر «یاشلیق دراماسینی» را سرود که درباره عشق شکست خورده اش می باشد. این شعر در بین مردم بیشتر با نام «منینگ یگیت وقتیم، سنینگ قیز وقتینگ» مشهور می باشد و از سروده های محبوب وی در بین جوانان است که در سال 1968 چاپ شد و به زبان های مختلفی ترجمه گردید. کریم قربان نفس در دانشگاه « آ.م.گورکی» ترکمنستان موفق به اخذ لیسانس ادبیات شد و به خاطر برخورداری از درک عمیق سیاسی دوباره به نمایندگی مجلس انتخاب گردید.

آیا میدانستید که فارابی ترکمن است؟

تصویر کوچک شده محمد طرحان ابن اوزلئق معروف به ابونصر فارابی از جمله نادر عارفانی است که آثار ارزشمند و روایات زیادی از او باقی مانده است. او در سال ۸۷۰ میلادی در واسیج یکی از روستاهای فاراب واقع در بین مرز ترکمنستان و ازبکستان کنونی می باشد، متولّد شده است. او تحصیلات خودرا در بغداد باتمام میرساند و تمام علوم ایّام خودرا فرا میگیرد. ... روایتی از او باقیست که او در بغداد نوعی از آلت موسیقی را از روی دوتار ابداع میکند و با آن در یکی از مجالس خلیفه بغداد در حضور او مقامی از مقامات ترکمنی را می نوازد که همه مدعوینی که در مجلس حضور داشتند بخواب فرو میروند. " او هیچ وقت دون ترکمنی (عبا) را از تن خود بیرون نیانداخته است. پوشش ترکمنی خود را همیشه حفظ نموده است.
تبلیغات

ورود

واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

افراد آنلاين
3 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 3

بیشتر...
تبلیغات