کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

RSS Feed

رنگ قرمز، رنگ عشق ترکمن ها

تصویر کوچک شده در میان ترکمن ها، استفاده از رنگ قرمز، کاربردهای فراوانی دارد و از اهمیت خاصی برخوردار است. در فرش و پشتی و پوشاک ترکمن به وی‍ژه لباس عروس در گذشته حتی در خوشمزه ترین غذاهای آنها می توان به راحتی به این موضوع پی برد.

پوستین، اوچمک

پوستین که به زبان ترکمنی اوچمک گفته می شود یکی از پوشش های فوق‌العاده گرمابخش وضد سرما می باشد هر پوستین از تعداد حداقل پنچ عدد پوست بره بهاری که ذبح می شود جهت پوستین دوزی استفاده می شود.

آناق، تاج زنان ترکمن

تصویر کوچک شده زنان ترکمن چادر نمی پوشند. لباسشان بلند، رنگی و کاملا" پوشیده است. اما چیزی که جلب توجه می کند حالت روسری شان است که انگار چیزی شبیه کاسه وارونه زیر آن قرار دارد برای همین شکل روسری یا شال شان را از بالای سر متفاوت می کند.

رمضان زیبای ترکمن‌ها

تصویر کوچک شده از جمله این مراسم می‌توان به مراسم «کر»، «الله یلی»، «سلالیک»، «یارمضان» و ... اشاره کرد. ترکمن‌های جعفربای و آتابای در مناطق ترکمن نشین استان گلستان، مراسمی به نام «کر» داشتند که سه روز پیش از ماه رمضان آغاز می‌شد و زنان و دختران جوان به نظافت آلاچیق‌ها در گذشته و نظافت منازل در این روزگار می‌پردازند و می‌خواهند همزمان با ورود این ماه مبارک، همه آلایش‌ها و آلودگی‌ها را از خانه و محل زندگی خود پاک کنند. برخی خانواده‌ها نیز سجاده‌هایی از جنس قالیچه و نمد که به آن «نمازلیق» می‌گویند به مسجد هدیه می‌دهند.

آيين هاي شب يلدا در ميان اقوام خراسان شمالي

تصویر کوچک شده شب يلدا يا به قول قديمي ترها، شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است. ايرانيان باستان با اين باور که فرداي شب يلدا با دميدن خورشيد، روزها بلندتر شده و تابش نور ايزدي افزايش مي يابد، آخر پاييز و اول زمستان را شب زايش خورشيد مي خواندند و براي آن جشني بزرگ برپا مي کردند.

آداب و رسوم عید قربان

تصویر کوچک شده فضایل و اهمیت قربانی
* عمل هیچ انسانی در روز عید قربان به پایه قربانی نمی‌رسد مگر رفت و آمد و نیکی به خویشاوندان (خصوصاً اقوامی که با آنها قطع رابطه کرده است). (طبرانی)
* کسی که توانایی قربانی را داشته باشد و قربانی نکند، پس هرگز به عیدگاه ما (مسلمانان) حاضر نشود.» (الترغیب)
* در مقابل هر تار موی از بز و هر تار پشمی از گوسفند، یک نیکی به قربانی کننده می‌رسد. (الترغیب)

یاشماق (روبند یا نقاب)

تصویر کوچک شده من خودم یکی از مخالفان سر سخت این رسم ناپسند هستم. اصلاً هیچ سنخیتی با شرایط جدید اجتماعی ندارد. اصلاً دلیلی ندارد یک رسم منسوخ شده را از دیگران بخواهیم رعایت بکنند. من خودم از دخترم و عروس بزرگم خواستم این رسم ناپسند را کنار بگذارند. ولی آنها بجای اینکه آنرا کاملاًکنار بگذارند تا حدودی تعدیلش کردند. چون گویا از سرزنش و ملامت دیگران می ترسند.

دورت اوریم ساشلی

تصویر کوچک شده درسروده های ترکمن شعری است بنام دورت اوریم ساچلی یا ساشلی به معنی چهار موی بافته که دختر ترکمن بعد از رسیدن به سن بلوغ موی خودرا چهار رشته(دو رشته از مو در جلو و دو رشته در پشت سر) می بافد و کلاه زنانه یا به زبان محلی بوریک که با نقش ونگار سوزن دوزی شده برسر میگذاشته که به آن بوریکلی قیژ میگویند.

جشن عروسي تركمنهاي اَنولي

تصویر کوچک شده اَنولي‌ها يكي از طوايف قدمي ساكن دامنه‌هاي جنوب تركمنستان هستند كه آداب و رسوم، سنتها و عادات قديمي خود را حفظ نموده‌اند و در دوران اخيرتحولات عميق و همه جانبه فرهنگي را از سرگذراند‌ه‌اند. يكي از عرصه‌ها‌ي تحول جشن عروسي است.
تبلیغات

ورود

واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

افراد آنلاين
1 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 1

بیشتر...
تبلیغات