کانال تلگرام سایت
کانال سایت در تلگرام
تبلیغاتتبلیغات

RSS Feed

نگاهی اجمالی به سیمای تمر قره قوزی

تصویر کوچک شده روستای تمر قره قوزی مرکز دهستان تمران از بخش مرکزی شهرستان کلاله. ابتدا از 3 روستای جدا گانه تحت نامهای تمر خوجه محمد ،قره قوزی علیا و قره قوزی سفلی تشکیل گردیده بود که بنابه در خواست اهالی روستا این روستا ها در جلسه 1/3/80 طی مصوبه 585838/ت26118 هیات محترم وزیران با تجمیع 3 روستا به یک روستای واحد تحت عنوان تمر قره قوزی موافقت گردید و این تصویبنامه در تاریخ 22/12/ 80 به تأیید ریاست جمهور رسید.

برج قابوس بن وشمگير

تصویر کوچک شده
گنبد قابوس از بناهای دوران پادشاهی آل زیار در قرن چهارم هجری است که در دهم تیرماه 1391 درفهرست آثار جهانی سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد. به همین دلیل بمناسبت سالگرد ثبت جهانی برج قابوس در این جستار به معرفی این برج می‌پردازیم.

معرفی کامل ساختمان برادران بشارتي در سیمین شهر

تصویر کوچک شده به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران، موقعیت مکانی ساختمان برادران بشارتی در استان گلستان و سیمین شهر (اُمچلي) است. طبق تحقیقات انجام شده قدمت بنا به اواخر دوره قاجاریه می رسد. طبق تحقیقات انجام شده معمار بنا از باکو بوده است و مالک اصلی خانه به وسیله نفوذی که در دولت وقت داشت به کمک آنان این معمار را برای انجام پروژه به اُمچلي (سیمین شهر فعلي) آورده است.

پیشینه حمل ونقل و تجارت، در دریای خزر (دریای جرجان)

تصویر کوچک شده (تحقیق وتألیف : نظر محمد (هوشنگ) گل محمدی) - حمل ونقل از جمله بخشهای مهم و بنیادین اقتصاد جوامع در حال توسعه و سازندگی به شمار می رود . در این میان صنعت حمل ونقل با توجه به موقعیت جغرافیایی و سوق الجیشی کشورها نقشی اساسی را در شکوفایی اقتصادی و تجاری را باعث می گردد. صنعت حمل ونقل امروزه به طرق مختلف ، دریایی ، زمینی ، هوایی و ریلی صورت می گیرد و علاوه بر حمل و نقل ، و دادوستد کالاهای تجاری و صنعتی و غیره ، جابجایی مسافران و جهان گردان را بر عهده دارد. خوشبختانه استان گلستان دارای پیشینه و سوابق حمل ونقل دریایی و زمینی و مسافربری ، به واسطه دریای خزر بوده است که با تاریخ ایران و سرزمین های همجوار از دیر باز به هم پیوند خورده است . و اکنون گشایش راه آهن ریلی سراسری شرق دریای خزر که به راه آهن ترکمنستان و قزاقستان متصل گشته ، گستره دیگری از حمل و نقل درجمهوری اسلامی ایران را نوید می دهد .

قزل داغ و چنارهای کوتاه

تصویر کوچک شده کوههای هزار مسجد با برشی تند به سوی شمال، جلگه‌ی مشهد به سمت قوچان را با جلگه‌ی آخال و تجن جدا میسازد. شیب تند کوهها به طرف درگز بعد از طی مسافتی نه چندان کوتاه به چشم‌انداز زیبایی از روستاها و شالیزارهای کنار رودخانه می‌رسد، با باغ‌های فراوان انگور و هلو. روستاها تقریباً از60 کیلومتری درگز دور و نزدیک در کنار جاده پراکنده بودند.

روستای اجن سنگرلی را بشناسیم

تصویر کوچک شده با توجه به برگزاری مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی برای اولین بار در روستای اجن سنگرلی کلاله، لذا مناسب دیدیم که این روستا را بیشتر بشناسیم که در ذیل می خوانید:

بنویس جرجان ، بخوان گرگان

تصویر کوچک شده نظرمحمد گل محمدی- (بمناسبت سالروز نام گذاری شهر گرگان ) چندی است به طور جسته وگریخته موضوع انتخاب نام گرگان برای استرآباد مورد توجه و بازبینی مجدد بسیاری ازصاحب نظران قرار گرفته است .

نقش توسعه توریسم در ریشکنی فقر و بیکاری در ترکمن صحرا

تصویر کوچک شده سعید ایگدری - سازمان جهانی توریسم ( UNWTO) رشد رو به افزایش تعداد توریستهای جهان را در سالهای اخیر نشان می دهند و جالب آن است که اکوتوریسم در میان شاخه های مختلف توریسم با بیش از بیست درصد رشد ، از بالاترین پیشرفت در این صنعت برخوردار است و کارشناسان با توجه به روند شتابناک توسعه این بخش ، قرن آینده را قرن اکوتوریسم نامیده اند.

خاطرات یک مسافر ترکمن عراقی از سفر خود به منطقه ترکمن صحرا

تصویر کوچک شده سالهابود که آرزو داشتم به آسیای میانه سفر کنم و در بین شهرها و روستاهایی همچون سمرقند و بخارا و فرغانه که زمانی مرکز جهان محسوب می شدند و قبله آمال دانشمندان بودند سفر کنم درست است که تمامی آرزوهایم برآورده نشد ولی به هر حال بخشی از آن آرزوها به واقعیت پیوست.
تبلیغات

ورود

واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

افراد آنلاين
4 کاربر آن‌لاين است (4 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 4

بیشتر...
تبلیغات