ضرورت استفاده کشاورزان از کود آلی به جای کود شیمیایی

تاریخ 2016/11/20 5:20:00 | عنوان: گزارش


مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ضعیف بودن مواد آلی در خاک‌های کشور گفت: استفاده کشاورزان از کودهای آلی به جای کود شیمیایی ضروری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از فارس، ، اسماعیل اسفندیاری‌پور ظهر امروز در همایش و کارگاه آموزشی تغذیه گیاهی با کودهای نانو اظهار کرد: یکی از مهم‎ترین عملیات به‎زراعی و کشاورزی حاصلخیز کردن خاک با مصرف بهینه کود است که این امر امنیت غذایی و کشاورزی پایدار را موجب می‎شود.

وی با بیان اینکه 30 تا 60 درصد عملکرد هکتاری محصولات کشاورزی تابع مصرف کود می‎باشد به مزایای مصرف کود بهینه در مزارع اشاره کرد و افزود: مصرف بهینه کود موجب افزایش عملکردی هکتار، افزایش کیفیت محصولات کشاورزی، کاهش آلودگی محیط زیست و کاهش تجمع مواد آلاینده می‎شود.

وی بیان کرد: کیفیت محصولات تولید شده در بخش کشاورزی باید مورد توجه کارشناسان و کشاورزان واقع شود تا با تولید محصول غنی از عناصر سلامتی جامعه حفظ شود.کاهش مواد مغذی در خاک موجب کاهش عملکرد محصولات می‎شود

مشاور وزیر جهاد کشاورزی عدم بازگشت مواد مغذی به خاک را یکی از ضعف‎های واقعی در بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: متأسفانه حد ضرورت و نیاز اولیه عناصر به خاک برگردانده نمی‎شود و یکی از دلایل کاهش عملکرد محصولات به خصوص محصولات استراتژیک در سال‎های اخیر این است که به تناسب از کود استفاده نکرده‎ایم.

اسفندیاری‌پور تغذیه گیاه را در چهار رکن ژنتیک، مکانیزاسیون، تغذیه و کود دانست و افزود: این عوامل مجموعه‎ای است که برای رشد گیاه لازم و ضروری به نظر می‎رسد و با رعایت آن صرفه اقتصادی، افزایش تولید و عملکرد ایجاد می‎شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر نخواهیم کیفیت خاک و ذخایر خاک کاهش یابد، باید از کودهای آلی استفاده کرد چرا که در ازای برداشت محصول عناصر غذایی نیز از خاک برداشته می‎شود.

مجری طرح گندم کشور در ادامه به تعادل در میزان مطلق و نسبی مصرف عناصر غذایی اشاره کرد و گفت: این امر موجب پایداری تولید، حفظ حاصلخیزی خاک و سلامت محیط زیست و جامعه خواهد شد.

اسفندیاری پور تبیین کرد: استفاده از کودهای شیمیایی ضمن شیوع برخی از بیماری‎های عملکرد محصلات را نیز کاهش می‎دهد و خاک را فقیر می‎کند با استفاده از کودهای ریزمغذی می‎توان به خودکفایی تولید محصولات رسید.

وی یادآوری کرد: استفاده از کودهای نانو و کود آلی به جای کود شیمیایی موجب کاهش روند از بین رفتن خاک می‎شود.نوشته‌ای از پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن | Turkmen Students
http://www.turkmenstudents.com/old

نشانی این صفحه :
http://www.turkmenstudents.com/old/modules/news/article.php?storyid=18101