رئیس انجمن سرطان شناسی در گنبدکاووس: سالانه افزون بر 50 هزار بیمار مبتلا به سرطان در ایران فوت می کنند

تاریخ 2016/12/6 15:20:00 | عنوان: اخبار اجتماعي


رئیس انجمن سرطان شناسی ایران از فوت سالانه افزون بر 50 هزار بیمار سرطانی در کشور خبر داد و گفت: به طور متوسط سالانه 90 هزار ایرانی به سرطان مبتلا می شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از ایرنا، دکتر محمدرضا قوام نصیری روز دوشنبه درهمایش 'سرطان را بیشتر بشناسیم' درجمع استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبدکاووس، افزود: فوت این تعداد بیمار سرطانی در سال به دلائل مختلف از جمله تشخیص ندادن و درمان بموقع بیماری و هزینه های سنگین آن صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: مرگ و میرهای ناشی از سرطان ها بدون احتساب مرگ و میرهای حوادث رانندگی که رتبه اول کشور را دارد، پس از بیماری های قلبی و عروقی در رده دوم کشور قرار دارد.

دکتر قوام نصیری با اشاره به هزینه های سنگین درمان بیماری سرطان و اینکه برای هر دوره درمان بین 200 تا 300 میلیون ریال هزینه می شود، گفت: درمان سرطان معمولا شش دوره طول می کشد و در کل حدود دو میلیارد ریال برای فرد و خانواده او هزینه دارد.

وی، هزینه های کلی درمان بیماری های سرطان در کشور را سالانه سه میلیارد دلار اعلام کرد و یادآور شد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دو سال گذشته با راه اندازی کمیته ملی سرطان با حضور وزیر بهداشت و معاونین او و نیز اساتید برتر حوزه درمان سرطان، فعالیت ها و اقدمات خوبی انجام داده است.

رئیس انجمن سطان شناسی ایران تصریح کرد: با بررسی ها و اقدامات انجام شده توسط این کمیته پیش بینی می شود در دو سال آینده 20 تا 30 درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان ها درکشور کاهش یابد.

دکتر قوام نصیری، تشخیص های زودرس، شیوه های درمانی جدید همراه با دستگاه های مدرن رادیوتراپی، گروه بندی مراکز درمانی و تخصیص اعتبارات ویژه را برای تحقق برنامه دولت و وزارت بهداشت (کمیته ملی سرطان) در زمینه کاهش مرگ و میر های ناشی از سرطان ها امری ضروری دانست.

وی بابیان اینکه امروزه بیماری های سرطان از دغدغه های همه کشورهای جهان است، به روند صعودی شیوع سرطان ها و نیز شایعترین سرطان ها در آقایان و خانم های ایرانی اشاره کرد و گفت: بطور میانگین دریک دوره 10 ساله آمار مبتلایان به سرطان در کشور از 70 هزار نفر درسال به 90 هزار نفر افزایش یافته است که سرطان سینه و دستگاه گوارش در خانم ها و سرطان دستگاه گوارش و معده در آقایان دارای بیشترین فراوانی می باشد.

قوام نصیری از متفاوت بودن نوع سرطان ها در نقاط مختلف کشور خبر داد و اضافه کرد: به عنوان نمونه سرطان مثانه در استان خوزستان به دلیل شنای در رودخانه کارون از شایعترین سرطان ها است.

به گفته وی، تا یک دهه پیش سرطان 'مری' در منطقه گلستان شایعترین سرطان بود اما اکنون سرطان 'معده' شایعترین سرطان دراین استان است.

این استاد دانشگاه همچنین بااشاره به علائم بیماری و راه های درمان سرطان، گفت: مصرف دخانیات، تغذیه نامناسب بویژه مصرف فست فوت ها، عوامل محیطی، آلودگی هوا، استرس، سبک نادرست زندگی، کم تحرکی، چاقی و مصرف انواع سموم شیمیایی همراه با محصولات کشاورزی از عوامل اصلی در بروز بیماری سرطان است.

دکتر قوام نصیری، آموزش های مستمر را تنها راه پیشگیری از بیماری سرطان دانست و یادآور شد: با وجود اینکه بعضا عوامل این بیماری توسط کارشناسان در همایش های مختلف بیان می شود اما اقشار مختلف مردم کمتر به این موضوع توجه می کنند و با دست خود، تیشه به ریشه سلامتی شان می زنند.

دراین مراسم ازسوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبدکاووس با اهدای لوح سپاس از رئیس انجمن سرطان شناسی ایران تجلیل شد.

شهرستان گنبدکاووس با 360 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.نوشته‌ای از پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن | Turkmen Students
http://www.turkmenstudents.com/old

نشانی این صفحه :
http://www.turkmenstudents.com/old/modules/news/article.php?storyid=18145