آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی دار فانی را وداع گفت / روستایی به نام هاشمی رفسنجانی در ترکمنستان

تاریخ 2017/1/9 4:00:00 | عنوان: گزارش

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن، آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از عمری مجاهدت و تلاش در مسیر آرمان‌های انقلاب عصر امروز یکشنبه 19 دی ماه در یکی از بیمارستان‌های تهران دار فانی را وداع گفت.
وی که ساعاتی قبل به دلیل عارضه قلبی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود علیرغم تلاش پزشکان در سن 82 سالگی دار فانی را وداع گفت.

هیات دولت جمهوری اسلامی ایران این ضایعه بزرگ را به حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه، مقام معظم رهبری ، حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی ، علما و مراجع بزرگوار تقلید ، خانواده گرامی ایشان و ملت شریف ایران تسلیت عرض می کند و به مناسبت تجلیل از این یار دیرین امام و رهبری سه روز عزای عمومی و روز سه شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۵ را تعطیل عمومی اعلام می کند و ملت قدر شناس ایران را به شرکت باشکوه و تاریخی در مراسم تشییع پیکر پاک ایشان دعوت می نماید .

روستایی به نام هاشمی رفسنجانی در کشور ترکمنستان
در جنوب کشور ترکمنستان، روستایی در ناجیه بایرامعالی در جنوب ترکمنستان قرار دارد که به آن نام رفسنجانی نامیده‌اند.

این روستا که پیشتر «ناریمان» نامیده می‌شد، همزمان با سفر 18 سال پیش آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور اسبق ایران به منطقه مرو، و به افتخار ایشان به روستای رفسنجانی تغییر نام پیدا کرد و در همین زمان نیز بود که کلنگ احداث مسجد با حضور رئیس جمهور فقید ترکمنستان، صفر مراد نیارف به زمین زده شد.

در ابتدا قرار بود نام این مسجد نیز رفسنجانی شود که با مخالفت ایشان به مسجد امام خمینی (ره) تغییر نام پیدا کرد و سرانجام در تاریخ 1376/02/21 با حضور صفرمراد نیازاف رئیس جمهور فقید ترکمنستان و علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور اسبق جمهوری اسلامی ایران، در مراسمی رسمی و باشکوه افتتاح شد.
مسجد امام خمینی در واقع نماد روابط فرهنگی و تعاملات دوستانه 2 کشور همجوار و هم دین است و در رشد و توسعه روابط فرهنگی از 15 سال پیش یعنی از زمان احداث آن نقشی برجسته به عنوان یک نماد ایفا کرده است.نوشته‌ای از پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن | Turkmen Students
http://www.turkmenstudents.com/old

نشانی این صفحه :
http://www.turkmenstudents.com/old/modules/news/article.php?storyid=18165