آقای استاندار؛ گلستان فقط گرگان نیست !

تاریخ 2017/2/22 9:40:00 | عنوان: گزارش

منصور آق - دکتر صادقلو استاندار گلستان در 11 تیر 94 در "آیین متمرکز کلنگ‎زنی تقاطع غیرهمسطح در سه راه دخانیات ( شمال به جنوب و برعکس مسیر نهارخوران ) و آغاز عملیات اجرایی پروژه بهارستان در بزرگراه شهیدکلانتری (کمربندی)" با بیان این مطلب که "توسعه و عمران گرگان اساس پیشرفت گلستان است"؛ گفت: "جدا از بحث گردشگرپذیر بودن مرکز استان، این شهر باید به عنوان یک مدل و الگو برای شهرهای شمالی باشد."
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن، استاندار گلستان خواستار مطرح شدن دوباره گرگان به عنوان نگین گردشگری شمال کشور شد و اضافه کرد: در راستای توسعه و عمران مرکز استان، پشتیبانی های خوبی سال گذشته صورت گرفت و افزون بر 300 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی به این شهرستان اختصاص یافت و این روند ادامه می یابد."

"حسن صادقلو گفت: ایجاد امکانات گردشگری همچون شهربازی های مدرن، مجتمع های تفریحی و گردشی و سرزمین موج های آبی می تواند در این مسیر تاثیرگذار باشد."

* بررسی اظهارات استاندار گلستان
1- به اعتقاد ایشان "توسعه و عمران گرگان اساس پیشرفت گلستان است" نه توسعه متوازن، همه جانبه و عدالت محور کل استان!

البته ایشان برای رعایت ظاهری انصاف، حداقل در لفظ و بیان که در این کار مهارت زیادی نیز دارد؛ گفت: "توسعه و عمران همه مناطق و شهرهای استان مد نظر می باشد، اما براساس نقشه راه گلستان، ناگزیر به توسعه و عمران مرکز استان به عنوان شهر اولویت دار هستیم."

2- ایشان پیشرفت استان را تنها در احداث چند "زیرگذر و روگذر، شهربازی های مدرن، مجتمع های تفریحی و گردشی و سرزمین موج های آبی" می داند نه طرح ها و پروژه های زیربنایی و اشتغال زا مثل منطقه آزاد اینچه برون، پتروشیمی گلستان، راه آهن گرگان – مشهد، گردشگری جزیره آشوراده، بندرخشک اینچه برون، بندر خواجه نفس، آوردن صنایع بزرگ و مادر به استان و . . .

3- استانداری "در راستای توسعه و عمران مرکز استان، پشتیبانی های خوبی انجام داده و در عرض سال 93 افزون بر 30 میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی به این شهرستان اختصاص داده" و با کمال افتخار نیز اعلام می نماید که " این روند ادامه می یابد" !

سخنان حسین صادقلو شهردار گرگان نیز حاوی نکات جالبی است؛ ایرنا در ادامه همین خبر آورده است: "وی افزود: برای پروژه های زیرگذر شمال به جنوب و برعکس محور نهارخوران و تقاطع غیرهمسطح بهارستان به بزرگراه کلانتری هر کدام به ترتیب 140 و 100 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است."

جناب آقای استاندار؛

اولاً گلستان فقط گرگان نیست که توسعه و عمران شهرستان گرگان را اساس پیشرفت استان قلمداد می کنید. گرگان مرکز استان است و ضرورت ایجاب می کند که با توجه به این مهم، به این شهر توجه بیشتری صورت گیرد و هیچ گلستانی منکر این بحث نیست. ولی هیچ تفکر و دیدگاه منطقی و عدالت محور نمی تواند و نباید اساس، پایه و مبنای توسعه استان را تنها توسعه و عمران مرکز استان بشمارد.

دوماً شما برای خالی نبودن عریضه تنها در یک جمله اعلام می کنید که "توسعه و عمران همه مناطق و شهرهای استان مدنظر می باشد" ولی هیچ وقت اعلام نکردید در مقابل 30 میلیارد تومانی که از بودجه استانی تنها در طول سال 93 برای شهر گرگان اختصاص داده اید؛ برای شهرهای دیگر استان از جمله گنبدکاووس به عنوان شهر دوم استان، چقدر اختصاص داده اید؟

استانداری در طول 3 سال گذشته نه تنها هیچ کمک مؤثری به شهرداری گنبدکاووس نکرده، بلکه از پرداخت برخی مطالبات قانونی شهرداری گنبد از جمله پرداخت سهم دولت در تخفیفات شهرداری برای نوسازی بافت‌های فرسوده شهری از طریق ستادهای بازآفرینی نیز امتناع کرده است.

سوماً عملکرد ناصواب شما و استانداری گلستان مبنی بر عدم رعایت عدالت در توزیع بودجه های استانی، نه تنها حاکی از فراموشی شهرهای دیگر استان است؛ بلکه زمینه نارضایتی مردم از دستگاه های دولتی و نهادهای مردمی از جمله شورای اسلامی شهرها و شهرداری ها را فراهم ساخته است.

* پیشرفت های گرگان به لطف حمایت های مالی استانداری

مدتی است که در محافل اجتماعی و به ویژه فضای مجازی استان و گنبدکاووس پیشرفت های سریع شهر گرگان در زمینه احداث سریالی روگذرها، زیرگذرها و پل های سواره رو و پیاده رو در اشکال و سبک های مختلف مورد بحث شهروندان گلستانی است. غالب شهروندان گنبدی پیشرفت های گرگان را مبنا و محملی برای زیرسئوال بردن خدمات و تلاش های شورای اسلامی شهر و شهرداری قرار داده و می دهند.

در حالی که با تدقیق در گفته های استاندار و شهردار گرگان، در مراسم های متعدد و در حضور مردم، دلیل پیشرفت های گرگان عیان و آشکار می شود.

* به گزارش خبرگزاری مهر در 24 بهمن 94، "استاندار گلستان در مراسم افتتاح پروژه بزرگ زیرگذر خیابان صیادشیرازی – ناهارخوران گرگان گفت: حمایت ما از شهردار مانند شما شهروندان ادامه خواهد داشت و در طول چند سال گذشته حمایت‌های مادی و معنوی زیادی برای توسعه شهر گرگان داشته‌ایم."

"حسن صادقلو خاطرنشان کرد: از نظر مادی از محل ردیف‌های مختلف بودجه حدود ۶۰ میلیارد تومان به حوزه شهرداری کمک کرده‌ایم و این مبلغ بخشی از کمک‌های ما به شهرداری گرگان است."

آقای استاندار؛

شما طی 2 سال 93 و 94 بالغ بر 60 میلیارد تومان از بودجه های استانی را به شهر و شهرداری گرگان ترزیق کرده اید بدون این که هیچ مبلغ قابل توجهی به شهرداری های شهرهای دیگر گلستان از جمله گنبدکاووس به عنوان یک شهر تاریخی با اثری جهانی اختصاص دهید.

تکرار این مهم خالی از لطف نخواهد بود که هیچ گلستانی و گنبدی مخالف کمک استانداری و شما به شهرداری گرگان نیست؛ بلکه گلایه ما از شما این است که در مقابل 60 میلیارد تومانی که به شهرداری گرگان اختصاص می دهید؛ چرا هیچ تخصیص قابل ملاحظه ای به شهرهای دیگر استان نداشته اید؟

ما انتظار نداریم به شهرداری های دیگر هم پای گرگان بودجه تخصیص یابد ولی حداقل انتظار و حق داریم که به نسبت جمعیت، وسعت و اهمیت، اعتباری نیز به شهرداری شهرهای دیگر استان تخصیص دهید. فکر نمی کنم این دیدگاه غیر منطقی، غیرقانونی، غیرشرعی، غیرانسانی و غیراخلاقی باشد!

کمک 60 میلیارد تومانی شما در 2 سال به شهرداری شهری بوده که بودجه سالانه اش بالغ بر 200 میلیارد تومان است؛ در مقابل متوسط بودجه سالانه شهرداری گنبدکاووس به عنوان شهر دوم استان در 3 سال گذشته کمتر از 40 میلیارد تومان بوده ولی شما هیچ کمکی به آن نکرده اید؛ چرا؟

نکته دیگر این که کمک های بی حد و حصر شما به شهرداری گرگان ذهنیت مثبتی در اذهان شهروندان استان ایجاد نکرده و نمی کند.

شما علناً بیان می کنید که "حمایت ما از شهردار گرگان مانند شما شهروندان ادامه خواهد یافت و در طول چند سال گذشته حمایت های مادی و معنوی زیادی برای توسعه شهر گرگان داشته ایم."

این گفته شما با توجه به مخالفت اکثریت اعضای شورای شهر گرگان با ادامه کار حسین صادقلو در سمت شهردار گرگان، حمایت آشکار استاندار از یک مدیر تلقی نمی شود؟ مگر بودجه های استانی ملک شخصی استاندار و یا هر مقام دیگری است که به خاطر حمایت از یک مدیر به علت قرابت نسبی با استاندار هزینه شود؟

* هزینه ها و اعتبارت پروژه های شهرداری گرگان
حسین صادقلو شهردار گرگان در تیرماه سال جاری طی مصاحبه ای اعلام کرد "در مدت 30 ماه اخیر از بودجه عمرانی اقدامات خوبی در سطح شهر گرگان اجرا شد. در این مدت بیش از 4 زیرگذر و روگذر در کوتاه‌ترین زمان و با صرفه جوئی در اعتبارات و کمترین مزاحمت برای مردم در شهر گرگان احداث شده است.

شهردار گرگان تصریح کرد: در این مدت همچنین بیش از 8 تا 9 پل عابر پیاده که بیشتر آن هوشمند و مجهز به پله برقی و آسانسور بود در شهر گرگان به شکلی زیبا طراحی و احداث شده است."

البته بعد از تیر ماه نیز 2 روگذر نیز در کمربندی گرگان افتتاح شد و آمار تقاطع های غیر هم سطح گرگان به 6 رسید.

در جدول زیر به اعتبارات مصرفی پروژه های زیر گذر و روگذر گرگان توجه کنید:
1 - روگذر میدان شهید قندهاری: 18 میلیارد تومان
2 - زير گذر ميدان معلم: 11 ميليارد تومان
3 - زیر گذر گلشهر: 11.7 میلیارد تومان
4 - زیرگذر سه راه صیاد شیرازی / محور رفت و برگشت در بلوار نهارخوران: 14 میلیارد تومان
5 - روگذر بهارستان - جامی - کمربندی : 10 میلیارد تومان
6 - روگذر شهید حتم لو - کمربندی: 12.5 میلیارد تومان

جمع 77.2 میلیارد تومان


برای اجرای 6 پروژه پرافتخار شهرداری گرگان در عرض کمتر از 3 سال که شهروندان دیگر شهرهای استان گلستان را انگشت بر دهان نموده؛ حدود 77 میلیارد تومان هزینه شده و به اذعان استاندار گلستان 60 میلیارد تومان آن را استانداری کمک کرده است!

به عبارت دیگر می توان نتیجه گرفت که 5 پروژه از 6 طرح زیرگذر و روگذرهای گرگان با اعتبارات استانی و کمک مستقیم استانداری ساخته شده ولی پروژه کمربندی گنبد به دلیل نیاز به حدود 12 میلیارد تومان پس از 30 سال هنوز تکمیل نشده، یا طرح های پل دوم گنبد – گدم آباد، پروژه پل تا پل حاشیه گرگان رود، بازسازی پارک 7 هکتاری، احداث ترمینال مسافربری، احداث پارک 5/4 هکتاری و دریاچه مصنوعی دوم گنبد و . . . به علت کمبود اعتبار و تحقق نیافتن بودجه شهرداری در سال جاری نیمه تمام بوده و استانداری هم ریالی به آن ها کمک نکرده است!

حمایت های استاندار گلستان از شهردار گرگان به بهانه مرکز استان بودن این شهر عنوان می شود ولی در حقیقت برای حفظ حسین صادقلو در سمت شهرداری گرگان و حمایت از ایشان در برابر اعضای مخالف شورای اسلامی شهر گرگان ادامه خواهد داشت.

مرور سخنان دکتر صادقلو در مراسم افتتاح پروژه زیرگذر تقاطع بلوار ناهارخوران - صیادشیرازی : "حمایت ما از شهردار گرگان . . . ادامه خواهد یافت . . . از نظر مادی از محل ردیف‌های مختلف بودجه حدود ۶۰ میلیارد تومان به حوزه شهرداری کمک کرده‌ایم و این مبلغ بخشی از کمک‌های ما به شهرداری گرگان است."

مقام معظم رهبری مثل همیشه با درک بسیار صحیح از موارد مشابه در سطح کشور، در هفته گذشته در جمع مردم غیور آذربایجان شرقی اعلام نمودند: "حضور پرشور مردم در مقابل دشمن کمین کرده برای بلعیدن ایران را به حساب گلایه نداشتن آن ها از عملکرد مسئولان نگذارید. چرا که مردم از مسائل مختلف از جمله تبعیض و کم کاری و بی اعتنایی به مشکلات گلایه مندند و احساس ناراحتی و رنج می کنند."

حال پیدا کنید انصاف و عدالت را، ضابطه و قانون را، تدبیر و امید را در قاموس عالی ترین مقام دولت تدبیر و امید در استان گلستان!

95.11.28نوشته‌ای از پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن | Turkmen Students
http://www.turkmenstudents.com/old

نشانی این صفحه :
http://www.turkmenstudents.com/old/modules/news/article.php?storyid=18181