ویدیوهای آموزشی رایگان

مقالات

اجتماعی

مهندس آنا آخوندی درگذشت

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش...

در سوگ پروفسور آلماز یاز بردیف

در سوگ پروفسور آلماز یاز بردیف به گزارش خبرنگار پایگاه...

گفت‌وگوی جالب با احسان دانش‌دوست

گفت‌وگوی جالب با احسان دانش‌دوست به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

طلای جهانی اختراعات ۲۰۲۳ کانادا توسط جوان ترکمن، آشور قلیچی کسب شد

طلای جهانی اختراعات ۲۰۲۳ کانادا توسط جوان ترکمن، آشور...

افتتاح شهری هوشمند در ترکمنستان به افتخار بردی‌محمدوف

افتتاح شهری هوشمند در ترکمنستان به افتخار بردی‌محمدوف ترکمنستان یک...

برگزاری همایش بزرگداشت شاعر و عارف نامدار ایرانی ترکمن مختوم قلی فراغی در دانشگاه گنبدکاووس

برگزاری همایش بزرگداشت شاعر و عارف نامدار ایرانی ترکمن مختوم قلی فراغی در دانشگاه گنبدکاووس

مراسم بزرگداشت عارف و شاعر نامدار ایرانی ترکمن، مختومقلی فراغی روز یکشنبه مورخ 25 اردیبهشت 1401 با حضور جناب آقای دکتر شادمهر، نماینده مردم شریف شهرستان گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی، دکتر طهماسبی ، ریاست دانشگاه، معاونین، مدیران، اساتید، کارمندان و دانشجویان در دانشگاه گنبدکاووس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن به نقل از روابط عمومی دانشگاه گنبدکاووس، دکتر ابوالفضل طهماسبی، رییس دانشگاه گنبدکاووس  روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در همایش بزرگداشت شاعر و عارف نامدار ایرانی ترکمن مختومقلی فراغی گفت: این شاعر و عارف نامی در تقریب مذاهب نمونه بوده و چهره زیبای آن را به جهانیان نشان دادہ است.

وی اظهارداشت: مختومقلی فراغی از مفاخر، شاعران و عارفان نامدار مرز و بوم کشور و قوم ترکمن است، شاعری که به مسائل اجتماعی و سیاسی اهمیت و توجه ویژه ای داشته و در مسائل زمان خود حساس بوده و مسوولانه قدم می گذاشته و به اهل بیت عترت و طهارت ارادت داشته است.
وی بیان کرد: این عارف نامدار و شاخص که مضامین اخلاقی فراوانی را گوشزد کرده و فردوسی زبان ترکمن است و  اشعاری که سروده در مقام شباهت بسیار شبیه شاهنامه، حماسه خلق شده توسط فردوسی است.
دکتر طهماسبی افزود: در زمان حاضر باید به تمام زوایای این افراد شاخص و نامدار پرداخته شود و در جهت آگاه‌سازی آحاد جامعه با آنها تلاش کنیم و در آداب و سنن اقوام را  معرفی کنیم.

دکترامانقلیچ شادمهر، نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی امروز در همایش بزرگداشت شاعر و عارف ترکمن مختومقلی فراغی در دانشگاه گنبدکاووس اظهار کرد: با همکاری علاقمندان، سه کتاب خلوت نشین عشق در مورد عرفان و عشق، فرهنگ کاربردی آیات و احادیث در اشعار مختومقلی و فراغی عشق است به فارسی چاپ شده است.

وی تصریح کرد: زمانی که مختومقلی فراغی درد عشق را چاشنی اشعار خود می‌کند به عطار شبیه بوده، زمانی که در اشعار خود پند و نصیحت می‌کند به سعدی و زمانی که عرفان ملایم در شعرش به کار می‌برد به مولوی و تنوع اشعارش به حافظ شبیه است.

نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مختومقلی فراغی تنها شاعری بوده که در میان ملل ترک از هویت قومی درآمده و به اوج هویت ملی رسیده و اکنون در کشورهای مختلف برای بزرگداشت این شاعر عارف جشنواره‌ها و فیستوال‌های مختلف برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: آنچه مهم است این است که در کشور ما کنگره و جشنواره و همایش‌های مختلفی به صورت خودجوش و مردمی برگزار شده و دولت تاکنون کار خاصی در این خصوص انجام نداده و نگرانی بنده این است که شخصیت این شاعر نیز توسط کشورهای دیگر مصادره شود.

شادمهر گفت: نیاز است اندیشه‌های مختومقلی فراغی در ارتباطات بین‌الملل تبیین شده تا این شاعر نیز مانند بسیاری از شخصیت‌های بزرگ کشور توسط دیگر کشورها مصادره نشود.

وی بیان کرد: مختومقلی فراغی ستیزه جو در برابر ظلم و آزادی بیان در مقابل ظالم داشت و باید این رفتارها الگویی برای مردم کشور ما باشد.

ابراهیم کلته استاد دانشگاه و محقق و پژوهشگر مختومقلی شناس در این همایش گفت: با واکاوی واژه ها، مفاهیم و تفکر جغرافیایی در شعر فراغی به دانش و آشنایی این شاعر عارف به علوم از جمله علوم طبیعی و جغرافیا پی می بریم.
وی افزود: مختومقلی اشعارش را با توجه به قرآن و جغرافیای طبیعی سروده  و به نور رحمت در آسمان و نصرت اشاره کرده است.

مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن در سال هزار و ۷۳۳ میلادی برابر با سال هزار و ۱۱۲ هجری شمسی در روستای حاجی قوشان از توابع بخش مرکزی گنبدکاووس متولد شد و پس از ۵۷ سال زندگی در کنار چشمه عباساری در دامنه رشته کوه سونگی داغی بین ایران و ترکمنستان درگذشت.

پیکر این شاعر برای دفن به روستای آق توقای در ۴۰ کیلومتری غرب مراوه‌تپه منتقل و در جوار آرامگاه پدرش دولت محمد آزادی به خاک سپرده شد.

اشعار این شاعر بزرگ ترکمن که در بین دیگر اقوام ایران زمین و دیگر ملل جهان، بلند آوازه شده، دارای مضامین اجتماعی، سیاسی، دینی و عرفانی است و دیوان شعر او تاکنون به چند زبان دنیا از جمله انگلیسی، روسی و فارسی ترجمه و چاپ شده است.