19.4 C
Gonbad
چهارشنبه, تیر 8, 1401

Buy now

تاج سلطان نظرخانی، بانو هنرمند و فعال در زمینه صنایع دستی ترکمن

تاج سلطان نظرخانی، بانو هنرمند و فعال در زمینه صنایع دستی ترکمن

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن، خانم تاج سلطان نظرخانی، بانو هنرمند و ساعی ترکمن با 85 سال همچنان فعال در زمینه ساخت و تولید صنایع دستی ترکمن است که ایشان خودشان را بشرح ذیل معرفی می نماید:

من تاج سلطان نظرخانی ٨۵ سال سن دارم (ییلیم تاوشان) متولد روستای کوچک خرطوم و بعد از ازدواج ساکن روستای کوچک حاجی قلیچ شدم و صاحب دو دختر و هشت پسر شدم.

از دوران کودکی صنایع دستی مثل قالی بافی، نمد مالی و .. را از مادر مرحومم یاد گرفتم و در دوران فراغت اگر فرصتی پیش می آمد با این هنرها خودم را سرگرم میکردم و کمک حال معیشت خانواده ام بودم. بعد از فوت همسرم بهمراه یکی از فرزندانم زندگی میکنم و برای رهایی از تنهایی و افسردگی روزی ٣ الی ۴ ساعت گلیم بافی (قاقما پالاس) میکنم تا خودم را سرگرم کنم و این گلیم ها را به یادگار به فرزندان، نوه ها و عروسهایم و دیگر اقوام میدهم تا به یادگار از من داشته باشند.

 راز سلامتی من لطف خداوند بوده است خودم هم هیچ وقت از یاد خدا غافل نمیشم و در سال حدود ۴ ماه روزه میگیرم. در کنار اینها سعی کرده ام که بیشتر از غذاهای سالم که خودم تهیه میکنم استفاده کنم.

 

توصیه خانم نظرخانی به جوان ها:

توصیه ام به جوانها بخصوص دختران جوان و عروس این هست که همیشه به یاد خدا باشند و این صنایع اصیل ترکمنی را یاد بگیرند چرا که یادگرفتن این هنرها و خلق آنها آدم از غم و غصه رها میکند و احساس مفید بودن میدهد.

من همیشه سحر خیز بوده ام و بعد از نماز صبح و دعای خیر برای سلامتی مردم و یورت پارخاتلیق دارم.

قابل ذکر است که پارسال خانم نظرخانی به بیماری کرونا نیز مبتلا شدند که موفق به شکست کرونا نیز شدند که در این زمینه می گوید:

خواهش دیگر من از مردم اینه که مراقب کرونا باشند واقعا بیماری خطرناکی هست من تابستان گذشته کرونا گرفتم و ده روز در بیمارستان شهدا بستری بودم.از همینجا از پرسنل درمان بیمارستان تشکر میکنم.

پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن، برای این بانو هنرمند ترکمن آرزوی توفیق و سلامت روز افزون می نماید.

 

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

با ما همراه باشید

0طرفدارپسندیدن
0دنبال کننده‌‌هادنبال کردن
48دنبال کننده‌‌هادنبال کردن
0مشترکیناشتراک

خبرهای جدید