تصادف با شتر یکی از دغدغه های بزرگ رانندگان در ترکمن صحرا

0
258
تصادف با شتر
تصادف با شتر

تصادف با شتر یکی از دغدغه های بزرگ رانندگان در ترکمن صحرا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن، با افزایش هر چه بیشتر استفاده از خودرو، در یكی دو دهه اخیر و بارها شاهد اعلام خبر وقوع حوادث ناشی از برخورد وسایل نقلیه با شترهای حاشیه جاده های ترکمن صحرا هستیم.

تصادف با شتر یکی از دغدغه های بزرگ رانندگان در مناطق ترکمن نشین در شهرهای آق قلا ، گنبدکاووس ، مراوه تپه ، بندرترکمن و گمیشان است.

هر از گاهی تصادف خودرو با شتر در جاده شمالی گنبد به سمت مرز گمرک و مراوه تپه رخ می دهد که لطمات جبران ناپذیری را وارد می سازد. یکشنبه شب ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ، تصادف پژو ۲۰۶ با شتر در جاده گنبدکاووس به داشلی برون ۲ کشته و ۲ مصدوم برجای گذاشت.

شترهایی كه در طول روز چرا كرده و به هنگام غروب باید با گله راه خانه در پیش گیرند، ساز ناكوك می زنند و حیران و سرگردان راه خود را در پیش می گیرند و گاه به هنگام گذر از جاده حق تقدم را رعایت نكرده و ساز تصادف مرگبار را كوك می كنند.

شترها به طور عموم بی ملاحظه هستند و با توجه به هیكل بزرگ و جثه سنگین خود، به خودروها اعتنایی نكرده و با همان شیوه خودشان به جاده می زنند كه بیشتر مواقع منجر به برخورد شدید با وسایل نقلیه به ویژه پراید و پژو می شوند و در نهایت مرگ سرنشینان آنها را رقم می زنند.

مردم در استان گلستان كم و بیش از چموشی و خونسردی این حیوان و همچنین ورود ناگهانی آن به جاده تا حدودی اطلاع دارند و سعی می كنند در شب با سرعت كم و احتیاط بیشتر در جاده ها حركت كنند ولی برخی از هموطنان غیربومی بی خبر از شتر گرفتار این ارابه های مرگ در جاده های استان می شوند.

اغلب حوادث رانندگی برخورد با شتر در شب و تاریكی رخ می دهد كه شترها در حال چرا از كنار گذر راه ناگهان وارد به جاده می شوند و مانند كوه در برابر راننده خودرو قرار می گیرند و به عامل تصادف مرگبار تبدیل می شوند.

شتر حیوانی است که حرکتش همواره با تاخیر مواجه است ،این حیوان وسط جاده می ایستد و هرگونه بوق زدن تاثیری در حرکتش تاثیر ندارد.

یكی از راهكارهای پیشنهاد شده و تا حدودی اجرا شده برای كاهش خطر برخورد خودروها با شتر در جاده به ویژه در شب نصب جلیقه های شب نما و یا شبرنگ به آنها است.

اگر كمربندهای مخصوص شبرنگ به شتر بسته شود به راحتی از دوردست قابل دیدن خواهد بود و رانندگان متوجه حضور آنها در جاده می شوند.

یکی دیگر از راهکارهای پیشنهادی این است که با توجه به اینكه شترها نمی توانند از چاله هایی با عرض نیم متر و یا كمتر عبور كنند بهتر است در حاشیه مسیرهای پر تردد چاله حفر و یا دیوارهای كوتاه احداث شود و یا ایجاد گارد ریل در اطراف جاده ها، فنس كشی، احداث شیب شیروانی، كانال و خاك ریز در دو سوی جاده می تواند بسیار در كاهش تصادفات ناشی از برخورد خودرو با شتر تاثیرگذار باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید