16 C
Gonbad
شنبه, خرداد 7, 1401

Buy now

قوروما، دار قالی ترکمن

دار قالی یا به ترکمنی قوروما ، همانطور که از نامش پیداست دستگاهی است که از به هم پیوستن و چفت و بست شدن اجزای تشکیل دهنده ی آن که بصورت چهار ضلع چوبی افقی و بر خلاف دارهای دیگر بر روی زمین قرار دارد، بوجود می آید و سپس در ادامه با انجام چله کشی بر روی ضلع ها وطی مراحل بعدی و مختص به آن ، آماده جهت بافت توسط بافنده میشود تا از دل قوروما به وسیله ی ذهنهای خلاق و با کمک دستهای توانا شاهکارهای عظیم وبی بدیل هنری خلق شود و بیرون بیاید.

مشاهده ی تک تک مراحل بافت توسط بافنده که از شروع گره زدن با ابزار خاص همراه است وگوش سپردن به صدای شانه که بر روی تار و پود چله فرود میآید تا به این ترتیب نقش ها جان گرفته و هنر به منصه ی ظهور برسد بسیار لذت بخش است.
هنرفرش دستباف در گذشته و در شهر و روستا طرفداران زیادی داشت و در هر خانه یک دار قالب برپا بود و زنان و دختران به این کاراشتغال داشتند و بانوان ترکمن در کنار رسیدگی به امورات روزانه منزل به بافت قالی ، قالیچه ، پشتی ، گلیم … می‌پرداختند.

بانوان ترکمن علاوه بریاری نمودن به تامین معاش خانواده ، تزیین منزل با دست بافته های خویش و مهیاکردن جهاز برای دختران از کودکی به آنها نیز آموزش میدادند. بدین گونه این میراث ارزشمند تا به امروز حفظ شده و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

درحال حاضر دیگر کما فی السابق فعالیت های چشمگیر هنری مشاهده نمیشود و دارهای قالی نمود چندانی ندارند ولی هنوز هم در نقاط مختلف بانوانی وجود دارند که باعشق و علاقه دنباله روی مادران خویش هستند و به این امر اشتغال دارند.

مختومقلی فراغی می فرماید:
ماغتمغولی ، نیچک گچسه روزگار
حاقا شوکور ات ، بارما ناماردا، زنهار
یوق دوولتدن یگدیر ،بولسا بیر هونار
مونگ هوناردان ، ذره دوولت یاغشی دیر

نوشتار از: آرزو گوکلانی

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

با ما همراه باشید

0طرفدارپسندیدن
0دنبال کننده‌‌هادنبال کردن
48دنبال کننده‌‌هادنبال کردن
0مشترکیناشتراک

خبرهای جدید