25 C
Gonbad
یکشنبه, خرداد 8, 1401

Buy now

میلاد امام الانبیاء حضرت محمد (ص)، سرآغاز آگاهی

فرستنده : مریم شرعی /   آلتای قاضی

ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد

دل رمیده ما را انیس و مونس شد

نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت

به غمزه مسأله آموز صد مدرس شد

هستی پیامبر (ص)بزرگترین آیت خدا و تولد او تجلی اعظم اسماء و صفات خداوند است.

خداوند متعال محور نظام هستی را انسان قرار داده است که هویت ذاتی آن از او و به سوی اوست. و در حق انسان به ماهو انسان، الطاف و نعمتهای بی شماری ارزانی داشته است.

برترین نعمت خداوند نعمت وجود پیامبر اعظم (ص) است که درود خداوند بر او باد. حضرت محمد (ص)، پیشوای پرهیزگاران و وسیله بینایی هدایت خواهان است. راه و رسم او اعتدال و روش زندگی او صحیح و پایدار و سخنانش روشنگر حق و باطل و حکم او عادلانه است.

ماه مبارک ربیع الاول – (ربیع المولود) ، ماه سرور کائنات ، بهترین آفریدگان ، حضرت محمد (ص) ، سالار انبیا الهی است. در این ماه عظیم ، گوهری تابناک از صلب عبدا… و از نسل آل هاشم نزول اجلال می کند و از این واقعه ی بزرگ نه تنها زمینیان بلکه افلاکیان غرق در شور و شادمانی می شوند . روز دوازدهم و به روایتی روز هفدهم ربیع الاول ولادت باسعادت حضرت خاتم الانبیاء محمد بن عبدالله (ص) در مکه معظمه در روز جمعه در وقت طلوع فجر در عام الفیل واقع شد و باعث مزید فضل و شرافت این روز گردید. تولدش ، برکت را به زندگی انسانهای آزاد اندیش و مؤمنان یگانه پرست می بخشد و نوید برچیدن کاخ ظلم و بیدادگری را با فرو ریختن ستونهای ایوان کسری و واژگون شدن تخت پادشاهان آن زمان می دهد .

با میلادش پرستندگان دریاچه ساوه اثری از آب در آن نمی یابند و ستایشگران آتش ، آتشکده فارس را خاموش می بینند ! نوری از جانب سرزمین حجاز به تمامی عالم ساطع می شود تا «جاء الحق و زهق الباطل» تفسیر گردد .

آری آمنه مادر گرامی حضرت محمد (ص) هاتفی را می شنود که او را به زایش بهترین مردم بشارت می دهد و روح عبدا… از تولد چنین پسری خرسند می گردد و براستی که او بهترین خلایق است و بهترین و کامل ترین ادیان را برای بشر به ارمغان آورده تا آدمیان در فراسوی زمین و زمان از خوان رحمتش بهره مند گردند .

تولد ، دوران کودکی ، زمان جوانی ، پیش آمد مقام پیامبری ، خستگی ناپذیری ، تداوم استقامت و به دنبال همه ی این موارد مبارزات قهرمانانه پیامبر عظیم الشأن (ص) ، از جمله سر فصل های زندگی پربار حضرتش را تشکیل می دهد .

مراسم جشن عید ولادت حضرت رسول اکرم (ص) بیشتر از زمان سلاطین عثمانی معمول گردید . روز دوازدهم ربیع الاول ، سلطان عثمانی سلام عام می داد و بزرگان و سران لشکری و کشوری را بار می داد و امام الحرمین یعنی نماینده سلطان در مکه و مدینه به حضور می آمد و شرح ولادت پیامبر (ص) را به نظم می خواند . سپس سلطان از دربار به مسجد ایاصوفیه می رفت و در آن جا نماز عید به جا می آورد و بزرگان کشوری و لشکری را خلعت و انعام عطا می کرد .

در حال حاضر میلاد با سعادت پیامبر نور و رحمت رسول اعظم اسلام در سراسر کشورهای اسلامی به ویژه در کشور عزیزمان ایران ، باشکوهتر و مفصل تر از گذشته بر پا می شود . در بین ترکمن ها در مساجد و حوزه ها  در ستایش رسول خدا به مولود خوانی می پردازند و ضیافت می دهند . زبان ما از سخن گفتن از فضایل پیامبر (ص) قاصر است . آن پیامبری که خود را در شاهراه رسالت به حساب نیاورد و برای ابلاغ پیام های مقدس الهی خویشتن را فراموش کرد به موازات این از خودگذشتگی ، تأییدات خداوندی پشتیبان او و صفا و حقیقت یار او بود . ثابت کرد که در مسیر حق می توان به بزرگی رسید و به هدف دست یافت . پیامبر اسلام با نهاد پاک و قلب سلیم خویش ، یک تنه وارد میدان تبلیغ شد و پاکانی تربیت کرد و بار آورد که همانند آنها در تاریخ کمیاب و بلکه نایاب است .

آری تا خود با اخلاق نباشد ، نمی تواند تهذیب اخلاق کند و تا موقعی که به مکارم و بزرگواری ها آراسته نباشد ، میسر نیست که دیگران را به صفات عالی آشنا سازد . آنچه در وجود یک انسان کامل باید باشد ، در او بود و هر چه بر شرف و آدمیت می افزاید ، در وی به حد اعلی وجود داشت . به تمام معنی بزرگ بود و با همه وجودش ، درس اخلاق به بشر آموخت کلام خدا در قرآن کریم بزرگترین مدالی است که تا ابد بر سینه پر از صفای او می درخشد و او را از همه مخلوقات و ویژگان درگاه خداوند امتیاز می بخشد . «انک لعلی خلق عظیم» – ای پیامبر همانا تو بر پایه ای اخلاقی بزرگ استوار هستی .و او همان پیامبری است که ستوده گشت در آسمانها و زمین و اوست که روزی در دل غار بر انگیخته شد و پروردگارش درباره او فرمود : «ای پیغمبر ما فرستادیم تو را گواه و بشارت دهنده و ترساننده و دعوت کننده به سوی خداوند به اذن او و چراغی نور افشان» .

و روزی دیگر بر فراز صخره ها ، فریاد توحید و حق پرستی و عدالت بر آورد و هم آنان که به واسطه او مورد رحمت قرار گرفته بودند ، آزارش دادند ، تهدیدش کردند ، محاصره اش کردند ، قلبش را آزردند و بر او ستم روا داشتند و در مقابل این همه آزار که از آن قوم دید ، هنگامی که از او خواستند نفرین کند فرمود : «انما بعثت رحمه للعالمین» (این است و جز این نیست مبعوث شدم جهت رحمت برای جهانیان) و عنایتش به آن قوم در مقابل آن همه آزار این دعا بود «بار الها قوم مرا هدایت کن که نادانند».

به جای آنکه عذاب بخواهد ، رحمت می خواست ، آن رحمتی که از آن برتر تصور نمی شود که آن «نعمت هدایت» است .

خداوند سبحان بنده ی محبوبش را به دست خود تربیت کرد ، با گداختن در کوره های فروزان سختی و بلا و تنهایی و غربت و فقر و بی کسی ، با گرفتن پدر و مادر و جدش و قرار دادن این روح لطیف و پاک و مهربان در میان مردمی خشن ، آلوده و سنگدل که حتی به دختران خود رحم نمی کردند و به راستی که محمد (ص) چنان کرامت و بزرگی و راستی از خود نشان داد که لقب «امین» گرفت و آنچنان گوهر وجودش به صیقل تربیت الهی پیراسته شد که لایق مقام شامخ نبوت گردید .

تجربه ناخوشایند قرن گذشته نقطه ضعف های زندگی بشری را آشکار کرده است ، این نقاط ضعف به طور عمده به خلاء معنویت باز می گردد . روگردانی از دین جز جنگ و نفرت و برادر کشی و خشونت و فساد و تباهی ثمری به بار نیاورده است . هزاره سوم بدون تردید هزاره بازگشت انسان دورمانده از اصل خویش به خانه معنوی خود است . انسان به دین نیازمند است تا آسوده شود . بدیهی است در این زمینه حرف اول را آموزه های اسلام و معارف قرآنی می زند . رسول اکرم (ص) آموزگار اول است . او آموزگار دیروز ، امروز و فرداست . او باران رحمت است ، بی مضایقه می بارد . او بر هر کس و هر چه ببارد می رویاند . گبر و مسلمان اگر طالب حیات سالم انسانی اند باید از مائده آسمانی و معنوی او تناول کنند .

امروز پاسخ به ندای پیامبر عظیم الشان اسلام در گرو وحدت، پرهیز از خشونت و گسترش مودت اسلامی است.

میلاد خورشید نبوت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و فرارسیدن هفته وحدت بر    همه ی مسلمانان جهان مبارک باد .

و لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه لمن کان یرجوا الله و الیوم الاخر و ذکر الله کثیرا

(سوره مبارکه احزاب / آیه شریفه ۲۱)

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

با ما همراه باشید

0طرفدارپسندیدن
0دنبال کننده‌‌هادنبال کردن
48دنبال کننده‌‌هادنبال کردن
0مشترکیناشتراک

خبرهای جدید