نشست هم اندیشی ویژه نکوداشت مختومقلی فراغی برگزار شد

0
144

نشست هم اندیشی ویژه نکوداشت مختومقلی فراغی برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، نخستین جلسه هم‌اندیشی نکوداشت و برپایی 289مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور سید علی مهاجر معاون سیاسی، امنیتی اجتماعی استاندار گلستان، حسن بیارجمندی دستیار اقوام و مذاهب استاندار گلستان، محمد رعیت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی، نخبگان و فعالان فرهنگی و نمایندگان تشکل‌های مردمی ترکمن روز چهارشنبه 24 فروردین ماه در استانداری گلستان تشکیل شد.

در ابتدای جلسه «محمد رعیت» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان و عمل کردن به آموزه ها و برکات این ماه،گفت: مختومقلی فراغی چهره ای است که از وی به عنوان فردوسی ترکمن ها یاد می شود و دارای اندیشه ای والا و ژرف و مردمی و وحدت آفرین است.

وی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم سپردن فعالیت ها به تشکل های قانونی و تقویت بیش از پیش برنامه های مردم محور در اولویت است،گفت: امیدوارم بتوانیم امسال شاهد اجرای برنامه های منظم و توسعه بخشی باشیم و اندیشه ی این شاعر فرهیخته را به خوبی بخصوص برای نسل جوان تبیین کنیم.

رعیت همچنین با اشاره به اینکه ویژه برنامه برای نیمه ی دوم اردیبهشت ماه پیش بینی شده و ما در آن بازه ی زمانی میزبان اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هستیم و امکان حضور آن عزیزان را برای حضور در نکوداشت مختومقلی می توانیم  برنامه ریزی کنیم، افزود: در کنار برنامه های متعدد فرهنگی و پژوهشی و فرهنگ سازی ها؛ می توان در این دوره با بهره مندی از هنر ایرانی نقالی به زبان ترکمنی و یا زبان معیار؛ آموزه ها و اندیشه های این شاعر شهیر را با استفاده از ظرف هنر انتقال دهیم.

در ادامه «لقمان قربانی» فرماندار مراوه تپه نیز ضمن اشاره به اشعار مختومقلی فراغی و کلام وحدت آفرینش که همچون ضرب المثل در زندگی مردم جاری شده است، گفت: سفر ریاست جمهور و هیات دولت مردمی به استان گلستان و حضور وزیر ورزش و جوانان در آرامگاه مختومقلی فراغی؛ نشان از توجه ی خاصه ی دولت مردمی و انقلابی به وحدت اقوام است.

وی به برخی برنامه های پیش بینی شده اشاره کرد و گفت: نمایشگاه توانمندی اقتصادی و فرهنگی، دعوت از مهمانان ملی، شب شعر و تفسیر اشعار مختومقلی، مسابقات فرهنگی و ورزشی بخشی از برنامه های متمرکز نکوداشت مختومقلی فراغی است.

سپس «سید علی مهاجر» معاون سیاسی، امنیتی اجتماعی استاندار گلستان با اشاره به اینکه برای اجرای یک برنامه ی با کیفیت و بهتر از سالیان گذشته نیازمند یک ساختار مناسب و نیز تشکیل کمیته های تخصصی هستیم.

وی همچنین به ضرورت احصاء نقاط قوت و ضعف ادوار گذشته برپایی نکوداشت مختومقلی فراغی تاکید کرد و گفت: باعث افتخار است شاعر عارفی با این وسعت اندیشه در منطقه ما زیست می کرده  و امیدوارم در حد توان و برنامه ریزی مناسب بتوانیم برنامه ی شایسته ای را اجرا کنیم.

مهاجر در ادامه به اعلام حمایت استاندار انقلابی از برپایی نکوداشت مختومقلی فراغی اشاره کرد و افزود: امیدوارم بتوانیم دبیرخانه دائمی برای این شاعر وحدت آفرین و اندیشمند برپا کنیم و در طول سال به اندیشه های این چهره ی شهیر استان بپردازیم و معتقدم هر چه به چهره هایی چون مختومقلی شاعر ایرانی ترکمن بپردازیم، به هویت فرهنگی خودمان بها داده ایم.

همچنین در این جلسه «حسن بیارجمندی» دستیار اقوام و مذاهب استاندار گلستان، گفت: در گام دوم انقلاب اسلامی و در مسیر تمدن بزرگ اسلامی به سر می بریم و از اولین همایش های فرهنگی دولت جهادی و انقلابی در استان گلستان، نکوداشت مختومقلی فراغی با اندیشه های وحدت بخش است.

وی با اشاره به اینکه یکی از رسالت های مهم انجمن ها و تشکل های ادبی ترکمن؛ جهاد تبیین اندیشه ها و افکار مختومقلی فراغی به خصوص برای نسل جوان است، افزود: از اشعار و افکار وحدت آفرین این شاعر ایرانی ترکمن در مسیر بسط و گسترش تمدن بزرگ اسلامی می توان بهره مند شویم و با برنامه ریزی صحیح و تشکیل دبیرخانه دائمی برای بیان وطن پرستی، انسجام و اندیشه وی بکوشیم.

گفتنی است در این نشست، نخبگان و مسئولان تشکل های مردمی و ادبی ترکمن حاضر در این نشست نیز ضمن ارائه تجربه ها و پیشنهاد های خود؛ در خصوص مواردی چون، برپایی رویدادهای علمی و پژوهشی، سایت گردشگری مختومقلی، تبیین اندیشه مختومقلی در قالب هنر، نیازهای زیرساخت آرامگاه مختومقلی و … مطالبی را عنوان کردند.

یادآوری می‌شود، «مختومقلی فراغی» شاعر و عارف ترکمن در سال ۱۷۳۳ میلادی برابر با سال ۱۱۱۲ شمسی در روستای حاجی قوشان از توابع بخش مرکزی گنبدکاووس متولد شد و پس از ۵۷ سال زندگی در کنار چشمه عباساری در دامنه رشته کوه سونگی داغی بین ایران و ترکمنستان درگذشت. پیکر این شاعر برای دفن به روستای آق توقای در ۴۰ کیلومتری غرب مراوه‌تپه در منتهی الیه شرق استان گلستان منتقل و در جوار آرامگاه پدرش دولت محمد آزادی به خاک سپرده شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید