همایش بزرگ خانه فرهنگ ترکمن در نکوداشت حضرت مختومقلی فراغی با شکوه تمام برگزار شد

0
102

همایش بزرگ خانه فرهنگ ترکمن در نکوداشت حضرت مختومقلی فراغی با شکوه تمام برگزار شد

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن، مراسم نکوداشت 289 مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با مشارکت مرکز گفتمان صلح برای همه و موسسه فرهنگی هنری خانه فرهنگ ترکمن در سالن آمفی تئاتر کوثر واقع در دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران در عصر سه شنبه 27 اردیبهشت برگزار گردید.

 و  با حضور آقایان سعید محمد دبیرکل محترم مناطق آزاد کشور،جناب منتظری معاون محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی،جناب دکتر حسینی معاون محترم پارلمانی ریاست جمهوری و محمد زاهدنیا رییس هیات مدیره خانه فرهنگ ترکمن‌ به سه نفر از اساتید‌ ترکمن صحرا «دکتر اراز محمد سارلی» ، «استاد موسی جرجانی» و «دکتر امانقلیج‌شادمهر» نشان ملی مختومقلی فراغی و نشان ملی ایل اوغلی به استاد مرحوم شهید سلامت دکتر عبدالجلیل غیادی (همسر گرامی ایشان این نشان ملی را دریافت کردند) اعطا گردید.

 

همچنین از تعدادی از فعالان عرصه فرهنگ و هنر و اشاعه دهندگان اندیشه های ناب مختومقلی فراغی مانند استاد نیازی ساعی و استاد صدیق تقدیر ویژه بعمل آمد.

در این مراسم که قائم مقام سفارت ترکمنستان و نمایندگان مجلس تبریز و بجنورد نیز حضور داشتند‌ برنامه های مختلف موسیقی سنتی ترکمنی،ذکر خنجر،شعرخوانی و گروه‌عاشیق های اذربایجان اجرا شد.

 

استاد دکتر صدیق در این مراسم یک نسخه از کتاب ترکمن ساچاغی که مشتمل بر یادداشت ها و سفرنامه علمی – مردمی ایشان در سه روز اقامتشان در گنبد قابوس در سال یکهزار و سیصد و هشتاد و نه است را به خانه فرهنگ ترکمن اهدا کرد.
دکتر صدیق در صحبت های کوتاه خود تاکید کرد: یادمان نرود که همه مرزها و سرحدات ایران توسط اقوام از ترک و عرب و کرد و بلوچ و سگزی و غیره محافظت می شود و اینان باید هر روز بیشتر از دیروز در کشور احساس خودی بکنند.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here