ویدیوهای آموزشی رایگان

مقالات

اجتماعی

مهندس آنا آخوندی درگذشت

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش...

در سوگ پروفسور آلماز یاز بردیف

در سوگ پروفسور آلماز یاز بردیف به گزارش خبرنگار پایگاه...

گفت‌وگوی جالب با احسان دانش‌دوست

گفت‌وگوی جالب با احسان دانش‌دوست به گزارش پایگاه اطلاع رسانی...

طلای جهانی اختراعات ۲۰۲۳ کانادا توسط جوان ترکمن، آشور قلیچی کسب شد

طلای جهانی اختراعات ۲۰۲۳ کانادا توسط جوان ترکمن، آشور...

افتتاح شهری هوشمند در ترکمنستان به افتخار بردی‌محمدوف

افتتاح شهری هوشمند در ترکمنستان به افتخار بردی‌محمدوف ترکمنستان یک...

رئيس اداره دامپزشكي گميشان: گمیشان می تواند قطب تولید میگوی کشور باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از نشریه اقتصاد گلستان، رئیس اداره دامپزشکی گمیشان، با بیان این مطلب افزود: شهرستان گمیشان به لحاظ پرورش میگو از یک موقعیت استراتژیکی برخوردار است و می­تواند در آینده باز هم توسعه یابد و به قطب تولید و پرورش میگوی کشور تبدیل شود.

دکتر اسماعیل پژوهنده، با توجه به اشتغالزایی و سودآوری خوب صنعت میگو افزود: پرورش میگو هم هزینه بر است و هم تولید خوبی دارد و از اشتغالزایی خوبی برخوردار است و اشتغالی که ایجاد می­کند از تولیدات دیگر بیشتر است.

وی اضافه کرد: نظر تمام مسئولان شهرستان از جمله فرماندار محترم این است که در این بخش تولید از نیروهای بومی استفاده شود و من نیز می گویم که در بخش مدیریتی و نیروی کار از نیروهای بومی استفاده شده است.

رئیس اداره دامپزشکی گمیشانبا توجه به پروسه زنجیره ای تولید میگو اضافه کرد: پرورش و تولید میگو یک زنجیره پیوسته­ای دارد، که علاوه بر تولید و اشتغال، به سرد خانه هایی برای نگهداری، فرآوری و ماشین آلات برای حمل و نقل، آزمایشگاه مجهز نیاز دارد.

دکتر اسماعیل پژوهنده افزود: شهرستان گمیشتان علاوه بر مزرعه پرورش میگو، از مزایای مرز آبی با کشور ترکمنستان برخوردار است و از لحاظ پرورش مرغ نیز از استعداد خوبی برخوردا بود و چندین مرکز مرغ گوشتی و مرغ مادر دارد.

ویبا اشاره به توانمندی­های ستادی گمیشان گفت: الحمد الله توانمندی­های خوبی در پرسنل کنترل کیفیت وجود دارد که به­لحاظ ستادی از پشتوانه خوبی برخوردارند که این امر باعث شده است که آنفولانزای حاد مرغی که در همسایگی خودمان داشتیم، حتی در سطح کشور جولان می­داد، جلوگیری شود و حتی پرندگان مهاجر زیادی داریم که این بیماری در بین آنها مشاهده نشده است.

 

جای خالی سهم گمیشان از سود پرورش میگو

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از فارس، افزایش برداشت میگو در شهرستان گمیشان موید حال خوب این صنعت در گمیشان است هر چند این حال خوب و سود سرشار متوجه بخش کوچکی از سرمایه‌گذاران این صنعت شده و مردم محروم گمیشان کم‌تر حاصلی از این شرایط مساعد برده‌اند.
سهم شهرستان به واسطه نداشتن برنامه مناسب برای سرمایه‌گذاران موجب شده تا به جز اشتغال اندک فصلی آن هم برای کارگران، هیچ سود مشخصی عاید شهرستان نشود و سرمایه‌گذاران خارج از استان که از آب و خاک این منطقه سود می‌برند، هیچ درصدی از درآمد حاصل از استحصال میگو را به منطقه تخصیص ندهند که همین موضوع نشان می‌دهد که قرارداد سرمایه گذاری در این بخش نیازمند بازنگری جدی است.

محل اجراي پروژه درمنطقه گميشان در سواحل شرقي درياي خزر بعنوان اولين منطقه در شمال كشور جهت پرورش ميگو است، اين طرح در فاصله 10كيلومتري شمال شرقي شهرستان گميشان واقع مي باشد.

اراضي اين منطقه از جنوب به كانال زهكشي استخرهاي پرورشي ماهي كارگاه ابگشت، از شمال به مرز تركمنستان، از غرب به جاده آسفالته گميشان-پاسگاه مختومقلي و از شرق به اراضي دشت قلعه چيق بالا و پايين محدود مي شود.